×

Książę Harry upokorzony na oczach tłumów! „Złamali mu serce”

Książę Harry upokorzony na oczach tłumów? Podczas czuwania w Westminster Hall książę mógł wystąpić w galowym mundurze, ale ten różnił się od ubioru księcia Williama, a nawet… księcia Andrzeja, uwikłanego w skandal pedofilski i oskarżonego o molestowanie seksualne.

Bez munduru

Książę Harry bardzo mocno przeżył śmierć Elżbiety II. W sobotę, wraz z pozostałymi wnukami monarchini, czuwał nad trumną babci. Chociaż Harry nie jest uprawniony do noszenia munduru wojskowego, odkąd wraz z żoną Meghan Markle odsunął się od obowiązków królewskich, tego dnia wyjątkowo pozwolono mu założyć mundur. Być może była to decyzja podyktowana wieloma głosami oburzenia — niektórzy Brytyjczycy uważali, że to skandal, iż książę, który służył w armii przez lata i walczył m.in. w Afganistanie, nie może założyć munduru podczas tak ważnej uroczystości.

Drugą osobą, która początkowo miała wystąpić podczas czuwania bez munduru, był książę Andrzej. To oznaczałoby zrównanie obu, ale z zupełnie innych powodów…

Książę Andrzej, również po śmierci matki, ponosi konsekwencje afery, która ciągnie się za nim już od lat. W 2015 r. o tym skandalu było głośno nie tylko w Wielkiej Brytanii. Wówczas wyszło na jaw, że syn monarchini miał „słabość” do nieletnich dziewcząt. Miał wykorzystywać seksualnie nieletnią Virginię Roberts.

Książę Andrzej jest dziesiąty w kolejce do tronu, jednakże po skandalicznych doniesieniach wycofał się z życia publicznego. W połowie lutego tego roku syn monarchini zawarł ugodę z dziewczyną, która oskarżyła go o napaść seksualną. Na mocy ugody książę Andrzej miał wypłacić Virginii wielomilionowe odszkodowanie.

Podczas konduktu żałobnego w Edynburgu, książę jako jedyny podążał za trumną bez munduru. Czy książę Harry zasłużył na to, by potraktować go w taki sam sposób, jak księcia Andrzeja?

Książę Harry upokorzony na oczach tłumów

Ostatecznie książę Harry, tak jak i jego wuj, podczas czuwania w Westminster Hall wystąpił w wojskowym mundurze.

Zadbano jednak o to, by mundur młodszego z braci różnił się od ubioru księcia Williama, a nawet… związanego ze skandalem pedofilskim Andrzeja.

Harry musiał wypiąć z pagonów kurtki inicjały babci – „ER” od Elizabeth Regina. Choć może się wydawać, że to tylko detal bez większego znaczenia, dla księcia z pewnością nie było to łatwe doświadczenie. Według tradycji, wspomnianym odznaczeniem mogą się posługiwać wyłącznie członkowie działający na rzecz monarchii i oficjalnie ją reprezentujący.

Załamali mu serce. Usunięcie inicjałów babci z jego munduru wydaje się bardzo intencjonalne

– skomentowała osoba z otoczenia rodziny królewskiej w rozmowie z „The Sunday Times”.

 

Przypomnijmy, państwowy pogrzeb brytyjskiej monarchini odbywa się dzisiaj w Opactwie Westminsterskim w Londynie i w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze.

W związku z uroczystością w Wielkiej Brytanii nie funkcjonują banki, a sklepy oraz przedsiębiorstwa pozostają otwarte tylko w ograniczonych godzinach. Na Heatrow wstrzymano część startów i lądowań.

Fotografie: Screen BBC (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować