×

Krystyna Janda w akcji krytykowanej za wyśmiewanie niepełnosprawnych. Polacy są oburzeni

Krystyna Janda zachęca do głosowania biorąc udział w akcji „Nie świruj, idź na wybory”. Kampania ma zachęcać do wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych 13 października 2019. Nie da się ukryć, że jest kojarzona głównie z artystami, którzy są przeciwni obecnemu rządowi. Akcja jest krytykowana za wyśmiewanie osób niepełnosprawnych. Głos w sprawie zabrał sam prezydent Andrzej Duda.

Krystyna Janda zachęca do głosowania

„Nie świruj, idź na wybory” powstała przez znanego fotografa Tomasza Sikorę. Polega na kilkusekundowych filmikach, w których występują osoby związane z kulturą. Na początku spotu występujący zachowuje się w nienaturalny sposób strojąc osobliwe miny i wykonując dziwne gesty, po czym wygłasza tytułowy slogan kampanii.

W akcji wzięli już udział Janusz Gajos, Robert Janowski, Anna Cieślak czy Wojciech Pszoniak. Do tego grona dołączyła wczoraj także Krystyna Janda. Aktorka jest znana ze swojego politycznego zaangażowania. Wystąpiła w spocie pomimo wciąż narastających wokół akcji kontrowersji.

Krystyna Janda zachęca do głosowania mimo kontrowersji wokół akcji

Jednak akcja nie jest tak niewinna, jak mogłoby się wydawać. Według wielu osób jest bardzo krzywdząca wobec osób niepełnosprawnych i leczących się psychiatrycznie. Sformułowanie „nie świruj” ma według niektórych utrwalać szkodliwe stereotypy. Rzeczywiście, o ile Krystyna Janda w swoim spocie po prostu maluje się różem w dość niekonwencjonalny sposób, o tyle spoty niektórych osób kultury są po prostu niesmaczne.

Szczególną uwagę w tej kwestii warto zwrócić na występ Wojciecha Pszoniaka. Przed wygłoszeniem swojej kwestii, aktor wykonuje ruchy, które wyglądają jakby udawał człowieka z chorobą psychiczną.

„Nie świruj, idź na wybory” pod ostrzałem

Akcja doczekała się już reakcji ze strony osób pełniących najważniejsze funkcje w państwie. Oświadczenie w tej sprawie wydał już Rzecznik Praw Obywatelskich. Adam Bodnar zwrócił uwagę na pozytywne strony kampanii zachęcających do udziału w wyborach, ale przypomniał również, że osoby z niepełnosprawnościami są jedną z grup szczególnie narażonych na wykluczenie społeczne:

Rzecznik Praw Obywatelskich, jako konstytucyjny organ ochrony praw człowieka wyraża poparcie dla inicjatyw, których celem jest zachęcenie obywatelek i obywateli do udziału w zbliżających się wyborach parlamentarnych. Takie inicjatywy służą niewątpliwie budowie społeczeństwa obywatelskiego. Niemniej jednak Rzecznik stanowczo sprzeciwia się konstruowaniu kampanii profrekwencyjnych w oparciu o stereotypy dotyczące grup narażonych na dyskryminację, w tym osób chorujących psychicznie

Podobnego zdania jest również prezydent Andrzej Duda. Jego opinię w tej sprawie przedstawił Krzysztof Szczerski, Szef Gabinetu Prezydenta:

Jak większość Polaków prezydent jest tą akcją oburzony. Nie można nikogo w ten sposób poniżać, zwłaszcza osób które wymagają pomocy i opieki. Autorzy tej akcji dali świadectwo o sobie samych. Wykorzystywanie niepełnosprawnych do celów politycznych jest skandaliczne

Co myślicie o akcji „Nie świruj, idź na wybory”?

Polecane

Może Cię zainteresować