×

Jak pochować osobę zmarłą na koronawirusa? Są nowe wytyczne

Ministerstwo Zdrowia wydało w piątek rozporządzenie dotyczące postępowania ze zwłokami osób zarażonych koronawirusem. Konieczna będzie dezynfekcja. Nowe przepisy zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Koronawrius- zalecenia pogrzebowe

Ministerstwo Zdrowia zajęło jednoznaczne stanowisko w sprawie postępowania ze zwłokami osób zmarłych na COVID-19. Nowe regulacje są, niestety, coraz bardziej potrzebne, bo krzywa ofiar śmiertelnych koronawirusa rośnie. Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia w szczegółowo precyzuje sposób przygotowania ciała do pogrzebu.

W takiej sytuacji niezbędna jest dezynfekcja płynem odkażającym o działaniu wirusobójczym zamiast tradycyjnego mycia zwłok. Rozporządzenie zaleca unikanie ubierania ciała do pochówku, jak również organizowania pogrzebu z otwartą trumną.

Należy za to umieścić zwłoki wraz z ubraniem lub okryciem szpitalnym w szczelnym worku ochronnym, a w przypadku przekazania zwłok do krematorium, nawet w dwóch. Każdy worek powinien dodatkowo zostać spryskany płynem odkażającym. Jakikolwiek transport ciała jest możliwy tylko w szczelnej kapsule transportowej.

Niezbędna dezynfekcja

Obowiązkowo należy odkazić wszystkie pomieszczenia, w których przebywała osoba zarażona koronawirusem i wszystkie przedmioty, których dotykała.

Ministerstwo Zdrowia zaleca, by bezpośredni kontakt z ciałem zmarłego miały wyłącznie specjalnie przeszkolone osoby zatrudnione przez szpital, a w przypadku, gdy śmierć nastąpi poza nim, pracownicy zakładu pogrzebowego. Wszyscy muszą być odpowiednio zabezpieczeni przed zakażeniem za pomocą kombinezonu ochronnego, rękawiczek, czepka na głowę, gogli lub przyłbicy ochronnej oraz maski z filtrem co najmniej klasy N95/FFP2.

Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia zostało w piątek opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Źródła: www.rmf24.pl
Fotografie: imgur.com

Może Cię zainteresować