×

Koronawirus w Polsce 23 listopada. Ogromny spadek liczby zakażeń

Koronawirus w Polsce 23 listopada. Wczoraj odnotowano najmniejszą liczbę zakażeń od początku listopada. A jak jest dzisiaj? Resort zdrowia przedstawił już najnowsze dane.

Zakopane i Szczyrk w starciu z rządem

Ta decyzja rządzących po raz kolejny w tym roku wstrząsnęła branżą turystyczną. Podczas sobotniej konferencji prasowej premier Morawiecki zapowiedział m.in., że ferie zimowe odbędą się dla wszystkich w tym samym czasie: 4-17 stycznia.

Co więcej, Jarosław Gowin poinformował również o zamknięciu wyciągów narciarskich.

Antoni Byrdy, burmistrz Szczyrku, zapowiada, że będzie walczył o zmianę decyzji rządu, a wtóruje mu włodarz Zakopanego Leszek Dorula. Dzisiaj burmistrz Zakopanego chce się spotkać z radą miasta i włodarzami ościennych gmin, by wypracować wspólne stanowisko i zaapelować do rządu.

Włodarze Zakopanego i Szczyrku uważają, że decyzja o feriach dobije branżę turystyczną. Ich zdaniem tej zimy w ogóle nie będzie typowych ferii z wypoczynkiem w ośrodkach górskich. W dodatku zmiana wcale nie zapewni bezpieczeństwa. Według Leszka Doruli większym niebezpieczeństwem jest kumulacja ludzi w jednym terminie i w jednym miejscu.

Z kolei burmistrz Szczyrku pisze w specjalnym oświadczeniu:

Zaprezentowane pomysły napawają nas wielkim niepokojem, gdyż rzutują one w sposób skrajnie negatywny na całe miejscowości górskie żyjące z turystyki letniej i zimowej. Odbieram dziś wiele słów oburzenia od właścicieli wyciągów narciarskich, właścicieli hoteli, pensjonatów i kwater w domach prywatnych, szkół i serwisów narciarskich, pojedynczych instruktorów narciarstwa i snowboardu. Wszyscy stanęliśmy w obliczu klęski finansowej.

Czy włodarzom uda się wpłynąć na decyzję rządu?

Koronawirus w Polsce 23 listopada

Dyskusja nad strategią rządu trwa, tymczasem pandemia nie daje za wygraną. W najnowszym raporcie Ministerstwa Zdrowia czytamy o 15 002 nowych i potwierdzonych zakażeniach koronawirusem. To znacznie mniej niż w ostatnich dniach.

Nowe przypadki dotyczą województw:
mazowieckiego (2295),
wielkopolskiego (1899),
małopolskiego (1401),
dolnośląskiego (1035),
zachodniopomorskiego (965),
pomorskiego (959),
kujawsko-pomorskiego (931),
łódzkiego (906),
warmińsko-mazurskiego (864),
lubelskiego (795),
śląskiego (694),
podkarpackiego (540),
opolskiego (493),
podlaskiego (455),
lubuskiego (406),
świętokrzyskiego (364).

W ciągu ostatniej doby zmarło 156 pacjentów z Covid-19:

Z powodu COVID19 zmarło 38 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 118 osób.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 876 333/ 13 774 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować