×

Koronawirus w Polsce 19 luty. Eksperci ostrzegają przed skutkami noszenia masek

Koronawirus w Polsce 19 luty. W ostatnich dniach Ministerstwo Zdrowia odnotowuje dzienne wzrosty liczby nowych zakażeń. Czy to skutek szaleństw w Zakopanem? Wszystko wskazuje na to, że czeka nas trzecia fala epidemii. Tymczasem eksperci ostrzegają przed skutkami noszenia maseczek.

Skutki uboczne noszenia maseczek

Konieczność noszenia maseczek ochronnych to jedno z obostrzeń, które najmocniej daje się Polakom we znaki. Wkrótce minie rok odkąd wszyscy jesteśmy zmuszeni do zakrywania ust i nosa. Specjaliści nie mają wątpliwości, że noszenie maseczek ochronnych ma fatalny wpływ na zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Oprócz faktu, że maseczka zakrywając większą część twarzy, utrudnia odczytywanie emocji drugiej osoby, to jej noszenie może mieć poważne konsekwencje dla organizmu. 

Maseczki ochronne mają szczególnie zły wpływ na układ oddechowy. Najmocniej ich szkodliwość odczuwają osoby z POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc). Zakrywanie twarzy powoduje u nich duszność, gdyż część wydychanego dwutlenku węgla jest ponownie wdychana przy kolejnym cyklu oddechowym. Prowadzi to do zwiększenia częstotliwości i głębokości oddechu, co skutkuje wzrostem ilości wdychanego i wydychanego powietrza.

Zakrywanie ust i nosa ma również bardzo zły wpływ na skórę twarzy. Osoby, które zmagają się z trądzikiem bądź atopowym zapaleniem skóry powinny liczyć się z ryzykiem zaostrzenia choroby. Materiał dotykający powierzchni skóry podrażnia ją i sprzyja roznoszeniu bakterii wywołujących wypryski.

Czeka nas trzecia fala?

Prognostycy już od kilku miesięcy zapowiadają nadejście trzeciej fali koronawirusa. W wielu krajach Europy rzeczywiście miała już ona miejsce, jednak w Polsce to dopiero przed nami. Mówi się, że wybryki w Zakopanem, które miały miejsce w zeszły weekend, staną się impulsem do rozwoju nowej fali zakażeń. Jednakże mając na uwadze, że czas inkubacji wirusa COVID-19 jest stosunkowo długi, trudno przypuszczać, że obecnie odnotowywane zakażenia są pokłosiem kilku imprez w górach.

Koronawirus w Polsce 19 luty

Dziś rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 8 777 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Przypadki te dotyczą województw:
mazowieckiego (1427),
śląskiego (829),
pomorskiego (787),
warmińsko-mazurskiego (732),
wielkopolskiego (676),
kujawsko-pomorskiego (601),
dolnośląskiego (554),
małopolskiego (548),
łódzkiego (495),
podkarpackiego (464),
zachodniopomorskiego (346),
lubelskiego (328),
lubuskiego (299),
podlaskiego (271),
świętokrzyskiego (142),
opolskiego (122).

156 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

W komunikacie resortu zdrowia czytamy również o śmierci 241 pacjentów z Covid-19:

Z powodu COVID-19 zmarły 43 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 198 osób.

Liczba zakażonych koronawirusem: 1 623 218/41 823 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij