×

Koronawirus nie lubi pewnych warunków. Dzięki tej wiedzy można uniknąć zakażenia

Koronawirus nie lubi pewnych warunków. Japońscy naukowcy opublikowali wyniki badań, które całkowicie zmieniają nasze postrzeganie epidemii COVID-19. Okazuje się bowiem, że jesteśmy w stanie uniknąć zakażenia.

Koronawirus nie lubi pewnych warunków

Epidemia koronawirusa nie daje za wygraną. Dziś padł w Polsce kolejny dobowy rekord ilości zakażeń i wszystko wskazuje na to, że nie będzie on ostatnim. Ludzie starają się zabezpieczać przed zakażeniem, nosząc maseczki, przyłbice i rękawiczki, ale niestety nie zawsze jest to wystarczające.

W szkołach, zakładach pracy czy transporcie publicznymi pomimo stosowania środków ostrożności dochodzi do zakażeń. Jakiś czas temu specjaliści twierdzili, że promienie słoneczne mają zdolność zabijania koronawirusa i dlatego latem możemy spodziewać się uspokojenia epidemii. Rzeczywiście, tak właśnie było. Niestety wraz z nastaniem jesieni zarażeń zaczęło przybywać w zastraszającym tempie.

Najnowsze badania naukowców pokazują, że teoretycznie wilgoć jest w stanie pomóc w zwalczaniu COVID-19. Wykonano symulację komputerową, która wykazała, że wilgotność powietrza jest kluczowa w procesie transmisji koronawirusa. Oznacza to, że łatwiej jest się zarazić w miejscach, gdzie panuje niska wilgotność, ponieważ w przesuszonym powietrzu COVID-19 rozprzestrzenia się znacznie szybciej.

Przyłbice są nieskuteczne

Podczas badania naukowcy porównywali ilość aerozoli unoszących się w powietrzu i opadających na otoczenie w sytuacji, gdy kichający znajdował się od rozmówców w odległości około 1,8 m. Symulację wykonano dla dwóch poziomów wilgotności: poniżej 30 procent oraz dla 90 procent. Okazało się, że w niższej wilgotności, ilość zakaźnych aerozoli była ponad dwa razy wyższa niż przy wilgotności na poziomie 60 proc.

Zaraźliwe krople dłużej unosiły się w powietrzu i przemieszczały się na większe odległości. W przypadku wilgotności sięgającej 90 procent, ilość zakaźnych kropli była trzykrotnie niższa niż przy wilgotności równej 30 procent. Aerozole szybciej opadały na powierzchnię.

Zdaniem badaczy z Uniwersytetu Kobe wyniki badań mogą świadczyć o tym, że w obecnym sezonie grzewczym epidemia koronawirusa nabierze tempa. Japończycy udowodnili także, że przyłbice są dużo mniej skuteczne w ochronie przed zakażeniem COVID-19 niż maseczki ochronne.

Źródła: www.o2.pl, natemat.pl
Fotografie: YouTube (miniatura wpisu), YouTube, Twitter

Może Cię zainteresować