×

Święta Wielkanocne już za tydzień. Rząd wydał rekomendacje, co do odwiedzin

Koronawirus a Wielkanoc w Polsce: podczas konferencji prasowej minister Szumowski oraz szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, odnieśli się do sytuacja związanej z okresem świąt wielkanocnych w czasie epidemii koronawirusa. „To jest oczywiście poważny problem i poważne wyzwanie” – powiedział szef KRPM.

Koronawirus a Wielkanoc w Polsce

Zgodnie z zapowiedzią rzecznika rządu, władze państwowe jeszcze w przyszłym tygodniu będą przedstawiać szczegółowe informacje i zalecenia dotyczące okresu Świąt Wielkanocnych.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Łukasza Szumowskiego oraz szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka, pojawiły się już pierwsze apele dotyczące tego wyjątkowego czasu.

To są święta nowego życia i oby takie były, i postarajmy się, żeby były symbolem życia, a nie epidemii, która może zdziesiątkować nas, jeżeli zintensyfikujemy nasze kontakty międzyludzkie

– powiedział minister Szumowski. Natomiast szef KRPM, powiedział:

Tu jest rekomendacja jednoznaczna, powinniśmy maksymalnie ograniczyć przemieszczenie się, to jest oczywiście poważny problem i poważne wyzwanie, bo Święta Wielkiej Nocy są takim czasem, kiedy zwykle spotykaliśmy się z rodzinami, kiedy Polacy podróżowali między miastami, ale (…) staramy się chronić życie ludzkie. W związku z tym rekomendacja jest jednoznaczna, aby w te święta zrezygnować z podróży, aby w te święta pozostać w domach.

Zgodnie z zapowiedziami ministra Szumowskiego, ograniczenie podróżowania to nie koniec zmian, jakie czekają nas w nadchodzące święta.

Wydaje się, że w każdym tygodniu będziemy dostosowywali treść rozporządzeń do sytuacji bieżącej.

– zaznaczył.

Co na to Episkopat?

Decyzja o drastycznym ograniczeniu zgromadzeń, dotknęła również kościoły.

Zgodnie z decyzją rządu, w mszach i nabożeństwach obecnie może uczestniczyć 5 osób oraz ksiądz prowadzący modlitwę. Jednak ta decyzja obowiązuje do 11 kwietnia, co oznacza, że stanie się nieaktualna tuż przed Wielką Niedzielą. Od tego dnia, w kościołach będzie mogło się gromadzić już 50 osób (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń), łącznie ze sprawującymi obrzędy. Co na to Episkopat?

Zarówno rząd, jak i władze kościelne zachęcają, by w okresie świątecznym pozostać w domach.

Większość praktykujących wiernych prawdopodobnie będzie brało udział w nabożeństwach i mszach św. za pośrednictwem telewizji i internetu. W Niedzielę Palmową nie będzie tradycyjnego poświęcenia palm. Nie będzie również poświęcenia pokarmów, ale biskupi zachęcają, by święcić je w swoich rodzinach, przed śniadaniem wielkanocnym. Właściwy obrzęd znajduje się na stronie internetowej Episkopatu.

Również spowiedź ma się odbywać z poszanowaniem wszystkich zasad sanitarnych (wbrew niektórym plotkom, nie ma mowy o spowiedzi przez internet lub telefon).

Rzecznik Episkopatu ksiądz Paweł Rytel-Andrianik zachęca do przeżywania Świąt Wielkanocnych z Ojcem Świętym Franciszkiem, który będzie sprawował transmitowane w mediach liturgie bez udziału wiernych. 

Warto pamiętać, że Episkopat wydaje rekomendacje, zaś biskupi na terenie konkretnych diecezji, wydają odpowiednie dekrety. Decyzje proboszczów mają być zgodne z zaleceniami biskupa diecezjalnego.

Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować