×

Koronawirus 20 października: padł kolejny rekord! Tak źle nie było już od dawna

Koronawirus 20 października: padł rekord zakażeń w IV fali pandemii. Sytuacja drastycznie się pogarsza, a szpitalne oddziały zapełniają się coraz szybciej. Wraca covidowy koszmar…

Trzecia dawka dla wszystkich dorosłych?

Według danych portalu Our World in Data, który jest prowadzony przez Uniwersytet Oksfordzki, najlepszy wynik w UE pod względem odsetka osób, które otrzymały już co najmniej jedną dawkę szczepionki, ma Portugalia (88,27 proc.), a także Malta (82,73 proc.) i Hiszpania (81,06 procent). Z kolei najmniej osób zaszczepiło się w Rumunii i Bułgarii. I Polska nie ma zbyt dużych powodów do dumy – z wynikiem 52,99 proc. jesteśmy poza średnią unijną, jeśli chodzi o liczbę osób zaszczepionych przynajmniej jedną dawką. Z takim wynikiem plasujemy się na 23. miejscu w Europie.

Tymczasem Rada Medyczna chce, by trzecią dawkę szczepionki mogli przyjąć wszyscy dorośli.

Rada Medyczna rekomenduje wszystkim osobom, które ukończyły 18 lat, podanie dawki przypominającej szczepionki przeciw COVID-19, nie wcześniej niż 6 miesięcy od ukończenia szczepień podstawowych

– poinformowano na stronie rządowej.

Chociaż rządzący podkreślają, że dzięki szczepieniom i tak choruje mniej Polaków, niż w ubiegłym roku, sytuacja wymyka się spod kontroli.

Koronawirus 20 października

W najnowszym raporcie resort zdrowia poinformował o rekordowym przyroście zakażeń! Ostatniej doby przybyło aż 5 tys. 559 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem! To kolejny rekordowy wynik w czwartej fali pandemii, a zarazem najwyższy przyrost zakażeń od 7 maja. Dla porównania – tydzień temu odnotowano „zaledwie” 2 tys. 640 nowych zakażeń.

Minionej doby z powodu COVID-19 zmarło 21 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 54 osoby.

Jak poinformowało ministerstwo, dzisiejsze zakażenia pochodzą z województw: lubelskiego (1249), mazowieckiego (1004), podlaskiego (587), zachodniopomorskiego (329), łódzkiego (293), śląskiego (277), wielkopolskiego (267), małopolskiego (260), podkarpackiego (259), pomorskiego (205), dolnośląskiego (204), kujawsko-pomorskiego (203), warmińsko-mazurskiego (179), świętokrzyskiego (94), lubuskiego (63), opolskiego (56). 30 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Fotografie:

Może Cię zainteresować