×

Pięknie pachnące konwalie są śmiertelnie niebezpieczne. Wiedzieliście o tym?

Białe drobne kwiatki o zniewalającym zapachu naturalnie występują w lasach, jednak dużą popularnością cieszą się także wśród właścicieli przydomowych ogródków. Nie wszyscy wiedzą, że konwalie są trujące. Toksyny w nich zawarte atakują serce i przewód pokarmowy.

Pachnący symbol maja

Trudno wyobrazić sobie maj bez słodkiego zapachu konwalii. Właśnie zniewalającej woni te skromne jednoliścienne byliny zawdzięczają swoją karierę. Z cienistych lasów, gdzie naturalnie występują, awansowały na salony, zdobiąc wazony, ikebany, a także przydomowe ogródki.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że konwalie są silnie trujące. Od wąchania ich i podziwiania delikatnych białych kwiatów nic nam się nie stanie, gorzej, jeśli spróbujemy taką konwalię zjeść.

Dorośli raczej się na to nie zdecydują, jednak dzieci często wychodzą z założenia, że jeśli coś ładnie pachnie to musi być również smaczne. Konwalia może wprowadzić je w błąd. Silną toksynę zawierają wszystkie części rośliny, jednak najbardziej niebezpieczne są jagody.

Konwalie są trujące

Konwalia owocuje w sierpniu i wrześniu. Drobne jagody, zarówno świeże jak i wysuszone, mogą stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo dla człowieka. Wystarczy kilka jagód konwalii, by zabić nastolatka. Dziecko – jeszcze mniej.

Niebezpieczne są także liście i kwiaty konwalii. Toksyna w nich zawarta atakuje głównie serce oraz przewód pokarmowy. Co ciekawe, po wysuszeniu roślina nie traci swoich trujących właściwości. To oznacza, że konwalia zasuszona w zielniku też może zaszkodzić.

Zatrucie konwalią najczęściej zaczyna się od wymiotów i biegunki. Towarzyszą im halucynacje, uczucie odurzenia, ucisk w klatce piersiowej i zaburzenia czynności serca. Toksyna zawarta w konwalii może doprowadzić do migotania komór serca i w konsekwencji do śmierci. Szansą na przeżycie jest przeprowadzone w szpitalu płukanie żołądka oraz farmakologiczne przeczyszczenie przewodu pokarmowego.

W każdym razie bez profesjonalnej pomocy medycznej na pewno się nie obejdzie.

Źródła: pikio.pl, pl.wikipedia.org

Polecane

Może Cię zainteresować