×

14 najbardziej kontrowersyjnych lalek Barbie, jakie w życiu widziałeś

Ileż z nas w dzieciństwie spędzało godziny na zabawie osławioną lalką. Bez względu na to czy Barbie jest dobrym modelem dla małych dziewczynek, zdecydowanie każda pragnie ją mieć.

Zobacz kilka modeli, które wzbudziły niemałe kontrowersje.

1.Barbie opiekunka

barbie1

Nie ma nic kontrowersyjnego w Barbie niani, bez względu na to w ilu profesjach już występowała (wygląda na to, że opieka nad dziećmi to główne źródło przychodu). Dlaczego jednak Barbie niania czyta książkę ‘Jak stracić wagę’, której główną radą jest ‘nie jedz’? Nie zbyt rozsądna rada, szczególnie dla małych dziewczynek.

2. Piżama Party Barbie

barbie2

Barbie przez dwa lata czytała jak stracić wagę, teraz czas na imprezę! Głównym rekwizytem, który Barbie zabiera na piżamową imprezę jest waga ciągle wskazująca 49 kg. Po przeliczeniu okazuje się, że to o 15 kg mniej niż powinna ważyć zdrowa kobieta.

3. Midge w ciąży

barbie3

Wszyscy znają najlepszą przyjaciółkę Barbie zwaną Skipper, jednak Barbie ma też mniej lubianą koleżankę Midge. W tym koszmarnym wcieleniu Midge jest w ciąży. Pojawiło się wiele opinii na temat tego, że lalka jest ‘zbyt młoda’ i zachęca do nastoletniej ciąży.

4. Dorastająca Skipper

barbie4

Dorastająca Skipper była promowana ‘2 lalki w 1 to podwójna zabawa!’. W każdym razie, całość dorastania polega na tym, że obracając jej ramię przeistacza się z młodej dziewczyny w nastolatkę. Dorasta tylko okolica klatki piersiowej – jedyny progres w dorastaniu Skipper to większe piersi i kilka centymetrów wzrostu.

5. Barbie Oreo

barbie5

Ta Barbie była rezultatem współpracy z producentem Oreo. Kiedy lalka została dopuszczona do sprzedaży ludzie zaczęli doszukiwać się faktu, że Oreo jest obraźliwym określeniem dla czarnoskórych, który zachowuje się jak „biały” lub odwrotnie. Wszystko przez nieszczęsne Oreo, które jest białe w środku i czarne na zewnątrz.

6. Nastoletnia gadająca barbie

barbie6

Wystarczające złe były zdania wypowiadane przez Barbie jak ‘Czy kiedykolwiek będziemy mieć wystarczająco dużo ubrań?’ czy ‘Kocham zakupy”. Jednak Amerykańskie Stowarzyszenie Uniwersyteckich Kobiet wzięło do siebie zdanie ‘Matematyka jest trudna!’ jako osobistą obrazę. Fraza musiała zniknąć z językowych umiejętności lalki.

7. Uśmiechaj się z Becky

barbie7

Wraz ze swoim kolejnym wcieleniem Barbie jest pierwszą laką na wózku inwalidzkim. W czym jest problem? 17-letnia uczennica Kiersti Johnson zdała sobie sprawę, że wózek nie mieści się w windzie w Wymarzonym Domku Barbie. Producenci byli zmuszeni naprawić błąd.

8. Na zawsze Barbie i pies Tanner

barbie8

Kolejna profesja Barbie. Zawodowe wyprowadzanie psów nie powinno być kontrowersyjne a jednak. Pies Tanner zjadał swoją karmę, którą natychmiast był w stanie wydalić. I tak cały czas. Barbie nie cieszyła się popularnością i została wycofana.

9. Totalne tatuaże Barbie

barbie9

Jak każdy z wytatuowanym chińskim symbolem oznaczającym ‘inspirację’, Barbie również pożałowała swojej decyzji. Rodzice nie byli zachwyceni wytatuowaną Barbie, jako że obawiali się iż wpłynie to na ich dzieci i chęć wytatuowania się.

10. Video Barbie

barbie10

„Video Barbie” nie jest najlepszą nazwą dla żadnego modelu lalki, zazwyczaj kojarzy nam się ze skąpo ubranymi tancerkami występującymi w teledyskach. Jednak to zamontowana kamera w zabawce wzbudziła najwięcej obaw. Ludzie obawiali się, że zabawka może służyć do tworzenia dziecięcej pornografii.

11. Meksykańska Barbie

barbie11

Producenci chcieli powiększyć kolekcję światowych lalek, więc wysłali Barbie do Meksyku. Jednak różowy paszport, piesek Chihuahua i falbaniasta sukienka były zbyt stereotypowe co skutkowało zmianą stroju lalki.

12. Barbie Harcerka

barbie12

Niby nic strasznego w Barbie harcerce, jednak wiele organizacji skrytykowało ten model jako ‘okropny wzorzec dla małych dziewczynek”.

13. Barbie programistka

barbie13

Kolejna profesja Barbie, tym razem jako programistka. Jednak opisana w książce Barbie nie potrafiła naprawić niczego w komputerze bez fachowej pomocy kolegów, co więcej zazwyczaj infekowała komputer. Internet ruszył do ataku #FeministkaBarbie #BarbieHacker

14. Barbie na okładce „Ilustrowanego Sportu”

barbie14

Sprawdzając listę kobiet i formę zdjęć, które znalazły się na okładce magazynu, mamy wrażenie, że Barbie nie do końca nadaje się do zabawy dla małych dziewczynek. Producenci jednak stwierdzili, że model miał być szansą przedstawienia Barbie i ukoronowania jej osiągnięć.

Polecane

Może Cię zainteresować