×

Kolejny wiceminister odchodzi z rządu. Jakie są oficjalne powody rezygnacji?

Kolejny wiceminister odchodzi z rządu. Tym razem chodzi o Wojciecha Maksymowicza z Porozumienia, który pełnił funkcję wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego. Szef resortu – Przemysław Czarnek, dowiedział się o decyzji Maksymowicza dopiero dzisiaj.

Kolejny wiceminister odchodzi z rządu

Dzisiaj dowiedzieliśmy się o rezygnacji wiceminister zdrowia Józefy Szczurek-Żelazko. Jeszcze tego samego dnia pojawiła się informacja o kolejnej dymisji. Z rządu odchodzi neurochirurg i profesor nauk medycznych, który pełnił funkcję wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Jak ustaliła Interia, Maksymowicz podjął tę decyzję już jakiś czas temu, ale ministra Przemysława Czarnka poinformował dopiero dzisiaj. Również dzisiaj odbyła się konferencja prasowa w Sejmie, podczas której Maksymowicz przekazał:

Przez ostatni czas starałem się swoim doświadczeniem i wiedzą służyć Polsce w najlepszy możliwy sposób. Wiele rzeczy udało się usprawnić, część projektów jest w trakcie realizacji między innymi bardzo ważna ustawa o biobankach. Organizowałem pracę naukowców nad polskimi metodami walki z koronawirusem. Koordynowałem funkcjonowanie uczelni, aby studenci i nauczyciele akademiccy byli jak najbardziej bezpieczni podczas pandemii

– mówił Maksymowicz.

Dlaczego wiceminister rezygnuje?

„Zawsze podkreślałem, że najpierw jestem lekarzem dopiero później politykiem” – powiedział Maksymowicz w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie. Neurochirurg postanowił zrezygnować z teki wicepremiera, aby móc wrócić do swoich pacjentów i pomagać w walce z koronawirusem.

Widząc sytuację pandemiczną w Polsce postanowiłem wrócić do swoich pacjentów, którzy obecnie potrzebują mnie bardziej niż kiedykolwiek

– przekazał podczas konferencji prasowej.

Teraz Maksymowicz ma ponownie operować nowotwory mózgu, a także pracować w klinice Budzik i na oddziale dla chorych na COVID-19.

Nieoficjalnie mówi się jednak, że wpływ na decyzję o rezygnacji miały również roszady związane z rekonstrukcją rządu.

„Ojczyzna jest w potrzebie”

Neurochirurg nie tylko sam zapowiedział walkę z COVID-19, ale i zaapelował do pozostałych medyków – lekarzy, pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych, którzy zrezygnowali z pracy w służbie zdrowia, by do niej wrócili.

Ojczyzna jest w potrzebie. Najbardziej potrzebuje teraz lekarzy i pielęgniarek.

– podkreślił Wojciech Maksymowicz.

Na razie nie wiadomo, kto zostanie nowym wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu),

Polecane

Może Cię zainteresować