×

Kochanek Marka Barbasiewicza był nosicielem wirusa HIV. Szczere wyznanie aktora

Kochanek Marka Barbasiewicza zmarł z powodu AIDS. Aktor dopiero teraz odważył się, aby o tym opowiedzieć na potrzeby książki.

Przypadkowe spotkanie

Marek Barbasiewicz był jednym z pierwszych polskich aktorów, którzy zdecydowali się na coming out. Jak później wyznał w jednym z wywiadów, było to dla niego „wyzwalające”. Po latach opowiedział o swoim płomiennym romansie ze znanym polskim tancerzem Gerardem Wilkiem na potrzeby książki „Gerard Wilk. Tancerz” autorstwa Zofii Rudnickiej, tancerki i przyjaciółki Wilka. Tak wspomina ich pierwsze spotkanie:

To było przedpołudnie, czekaliśmy w holu na artystów i nagle z półpiętra spłynął Gerard! Jak cudne zwieńczenie szczęśliwego czasu. Zjawiskowy, opalony, w piaskowych spodniach i fioletowawej, bardzo rozpiętej koszuli.

Kochanek Marka Barbasiewicza
Twitter

Barbasiewicz miał wówczas 23 lata. Zdolny tancerz od razu zakręcił mu w głowie i nawet nie zauważył, kiedy otrzymał od niego karteczkę z numerem telefonu. Mężczyźni zaczęli się spotykać w Warszawie. Problemem dla nich było to, że Barbasiewicz w owym czasie nie chciał, aby publicznie rozpowiadano o tym, że jest gejem. Całkowicie inne podejście miał do tego Wilk.

Kochanek Marka Barbasiewicza

Gerard Wilk nie chciał ukrywać swojego związku, podobnie jak swojej orientacji. To powodowało liczne tarcia z jego partnerem, co ostatecznie doprowadziło do rozpadu relacji po niecałym roku. Wówczas Wilk wyruszył w świat, gdzie miał bogate życie erotyczne i robił oszałamiającą karierę. Według relacji zmieniał kochanków cały czas, aż w końcu na dłużej miejsce zagrzał przy boku Rudofa Nuriejewa, najsłynniejszego tancerza baletowego na świecie.

Kochanek Marka Barbasiewicza
Twitter

Przynajmniej według relacji Krystyny Mazurównej, przyjaciółki Wilka, która przez jakiś czas mieszkała z nim w Paryżu. To właśnie od Nuriejewa Wilk najpewniej zaraził się wirusem HIV. Skrzętnie ukrywał to, że jest nosicielem wirusa, nawet wśród najbliższych znajomych. Ostatecznie tancerz zmarł 28 sierpnia 1995 roku w wieku 51 lat na terenie Paryża. Przyczyną śmierci był wyniszczający jego organizm AIDS.

Źródła: film.interia.pl, www.pomponik.pl, www.se.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij