×

Jak wygląda kobiecy mózg w trakcie orgazmu? Nagranie zaskoczyło naukowców

Kobiecy mózg w trakcie orgazmu reaguje niezwykle intensywnie i zjawiskowo. W imię nauki seksuolog podłączyła się do maszyny w trakcie masturbacji.

Kobiecy mózg w trakcie orgazmu

Naukowcy zastanawiali, jak wygląda mózg w trakcie kobiecego orgazmu. Aby to sprawdzić psychologowie z University Rutgers w New Jersey potrzebowali osoby, która podejmie się igraszek seksualnych, będąc podłączoną do maszyny. Na udział w eksperymencie zgodziła się 54-letnia seksuolog, Nan Wise. Do jej ciała podłączono aparaturę rezonansu magnetycznego, gdy kobieta się masturbowała.

To dało bardzo dokładny obraz tego, co się dzieje. Okazuje się, że żeński mózg w trakcie orgazmu zamienia się w prawdziwą dyskotekę, aktywując wiele swoich rejonów. Jak tłumaczy prowadzący badanie, prof. Barry Komisaruk:

Początkowo zaczyna reagować kora sensoryczna, następnie układ limbiczny, móżdżek, a na koniec kora czołowa. W momencie szczytowania najbardziej aktywne staje się podwzgórze.

Całe nagranie możecie zobaczyć poniżej:

Przypadkowe odkrycie

Pomysł monitorowania mózgu w trakcie orgazmu pojawił się przypadkiem. Neurobiolog Barry R. Komisaruk prowadził inne badania, kiedy przypadkowo odkrył, że stymulacja pochwy blokuje receptory bólu u szczurów laboratoryjnych. To skłoniło badacza do sprawdzenia, czy takie samo działanie przeciwbólowe występuje u kobiet i która ścieżka nerwowa za to odpowiada. Okazało się, że u pań także następuje blokada bólu.

Od tego czasu neurolog wykorzystuje nową technologię do identyfikacji sekwencji regionalnej aktywności mózgu prowadzącej do orgazmu kobiet, w jego trakcie i po nim. Dodatkowo tworzone jest mapowanie w mózgu danych pochodzących z łechtaczki, pochwy, szyjki macicy i macicy. Analizowane są również odczucia narządów płciowych i orgazmy mężczyzn. Dotychczasowe dane pokazują, że penis, moszna i jądra wysyłają odczucia do różnych obszarów mózgu.

Badacze opracowują metodę neurobiofeedbacku, aby umożliwić osobom mającym zaburzania orgazmu zobaczenie aktywności własnego mózgu w czasie rzeczywistym. Dzięki temu będą wiedzieli, w którym rejonie mózgu występuje blokada. Osoby bez orgazmu mogłyby prawdopodobnie nauczyć się omijać blokadę, kontrolując powiązany obszar mózgu.

Obecna praca Komisaruka może pomóc ludziom, którzy nie doświadczają orgazmu. Profesor zaznacza, że praktycznie nic nie wiadomo o anorgazmii u mężczyzn i kobiet.

Źródła: https://nauka.rocks/mozg-podczas-orgazmu/ , www.newark.rutgers.edu, www.papilot.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować