×

Kleszcze ptasie pogryzły dziecko! Matka odkryła na ciele 8-latka czerwone plamy

Kleszcze ptasie pogryzły dziecko. Matka 8-letniego chłopca przekonała się, że mogą zaatakować nawet w czterech ścianach. Jak się przed nimi chronić?

Sezon na kleszcze trwa

Lato to okres beztroski, kiedy każdy z nas chciałby uwolnić umysł od myśli o pracy. Niestety musimy liczyć się z tym, że nawet podczas wypoczynku czyha na nas szereg zagrożeń, na które należy być wyczulonym. Jednym z nich są oczywiście kleszcze, których ugryzienie może skutkować rozwinięciem się niebezpiecznej choroby – boreliozy. Ta z kolei, może zakończyć się zapaleniem mózgu.

W związku z obecną polityką dużych miast, które rezygnują z comiesięcznego koszenia traw i pozwalają, aby skwery i pobocza zarastały chwastami, skala problemu wciąż się nasila. Zagrożeniem dla zdrowia człowieka są nie tylko pospolite kleszcze, które można spotkać na ciele psa czy kota. W Polsce istnieje bowiem kilka różnych gatunków kleszczy, które mogą doprowadzić do śmiertelnie niebezpiecznych chorób.

Jedna z matek niedawno przekonała się, że nawet dokładne zabezpieczenie skóry dziecka oraz używanie środków chemicznych nie gwarantują stuprocentowej ochrony przed pogryzieniem. Kobieta nie mogła wyjść z szoku, gdy zorientowała się, że jej 8-letnie dziecko zostało pogryzione w domu! Jak to możliwe, że insekty zaatakowały chłopca w miejscu, które teoretycznie powinno być całkowicie bezpieczne?

kleszcze ptasie pogryzły dziecko 2
Facebook
kleszcze ptasie pogryzły dziecko 5
Facebook

Kleszcze ptasie pogryzły dziecko

Gdy matka odkryła, że całe ciało jej 8-letniego syna pokrywają czerwone plamy bardzo się przeraziła. Konsultacja lekarska jednoznacznie wskazała na to, że doszło do pogryzienia przez tzw. kleszcze ptasie. Robaki przedostały się do pomieszczeń mieszkalnych z gniazda gołębi znajdującego się na pobliskim drzewie. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Dobrzec” w Kaliszu była zmuszona przeprowadzić w jednym z bloków mieszkalnych szczegółową dezynsekcję, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się robactwa.

Kleszcz ptasi, czyli obrzeżek gołębi to gatunek kleszcza z rodziny obrzeżkowatych. Jego ciało sięga długości od 4 do 10 mm. Samica jest większa od samca. W ciągu swojego życia skład blisko 700 jaj. Kleszcze ptasie przeżywają nawet w bardzo niskich temperaturach i są w stanie wytrzymać bez jedzenia przez 5 lat! Właśnie dlatego zwalczanie ich jest tak wielkim wyzwaniem. Obrzeżaki gnieżdżą się w ptakach. Zazwyczaj atakują w nocy. Ich ślina zawiera silny alergen, który sprawia, że świąd po ugryzieniu jest bardzo dokuczliwy.

kleszcze ptasie pogryzły dziecko 3
Facebook

Obrzeżki pobierają krew przez okres 0,5-1,5 godziny. Po upływie tego czasu odczepiają się od żywiciela i ukrywają się w szczelinach. Ponieważ czas ich żerowania na człowieku jest stosunkowo krótki, bardzo rzadko można znaleźć je na ciele. Samo usuwanie gniazd gołębi nie jest wystarczające, aby uchronić się przed szkodnikami. Głodne osobniki tym bardziej szukają wówczas żywiciela. Zdarza się wówczas, że wchodzą do mieszkań. Wtedy konieczna jest dezynsekcja.

Należy pamiętać również o niebezpieczeństwie jakie czyha ze strony kleszczy afrykańskich. Insekty, które przybyły do Europy wraz z imigrantami z północnej Afryki, stopniowo zwiększają swoją liczebność.

kleszcze ptasie pogryzły dziecko 4
Facebook
Fotografie: imgur.com

Może Cię zainteresować

zamknij