×

Niebezpieczne kleszcze afrykańskie zbliżają się do Polski. Pojawiły się już w Niemczech

Polska jest zagrożona atakiem kleszczy afrykańskich, które dostały się do Europy z Afryki. Najprawdopodobniej przedostały się na nasz kontynent na ptakach wędrownych, które zimę spędzają w Afryce, a latem wracają do Europy.

Afrykańskie kleszcze to kleszcze z rodzaju Hyalomma. Charakteryzują się obrączkami lub podłużnymi pasami, które są widoczne na ich odnóżach

Mogą osiągnąć długość nawet do 2 centymetrów, a to oznacza, że mogą być większe nawet pięciokrotnie od kleszczy, które do tej pory występowały w Polsce. Najbliżej na razie znaleziono je w Niemczech w Dolnej Saksonii i Hesji, gdzie pojawiły się głównie na koniach i innych zwierzętach hodowlanych.

O Afrykańskich Kleszczach poinformował Uniwersytet Hohenheim i Instytut Mikrobiologii Niemieckich Federalnych Sił Zbrojnych w Monachium

Badacze obawiają się, że kleszcze mogą na dłużej zadomowić się w tym rejonie, a jest to możliwe przez ocieplenie klimatu. Naukowcy wnikliwie zbadali dodatkowo kleszcze afrykańskie i znaleziono w nich patogen gorączki kleszczowej i wirus gorączki krwotocznej krymsko-kongijskiej. Do tej pory wirus nie występował w Niemczech.

Niestety nie można wykluczyć tego, że kleszcze nie znajdują się w Polsce

Gdy podejrzewamy, że ukąsi nas kleszcze o pasiastych nogach, natychmiast należy go przekazać do badań, a samemu udać się do lekarza.

Może Cię zainteresować

zamknij