×

Dawanie małym dzieciom klapsa sprawia, że w późniejszym wieku odnoszą one większe sukcesy!

Temat wymierzania klapsów od zawsze wzbudza kontrowersję. Zwolennicy takiej kary uważają, że trzeba pokazać dziecku, że nie może robić wszystkiego, na co tylko ma ochotę i należy podkreślić, kto tak naprawdę ma ostatnie zdanie w domu. Przeciwnicy nie wyobrażają sobie, aby dopuszczać się tego typu występków w imię jakichkolwiek argumentów. Do głosu co jakiś czas dochodzą badacze i próbują zakopać topór, serwując nam potwierdzone fakty. Wedle tego, co ostatnio ustalono w amerykańskich szkołach, można wyciągnąć wniosek, że dzieci, którym co jakiś czas rodzice wymierzali klapsy, dziś podchodzą z radością do życia, są empatyczne i pomagają innym.

Za przeprowadzenie tych badań odpowiedzialna jest dr Marjorie Gunnoe, psycholog z Calvin College w Gran Rapids (stan Michigan), według której dyscyplinowanie dzieci nie wpływa źle na ich rozwój i nie prowadzi do destrukcyjnego zachowania.

Scherl Bilderdienst:Kindererziehung [um 1935]„Fachleute” schauen der handgreiflichen Erziehungsmethode bei ihrem Spielgefährten zu. Ob sie danach an der Reihe sind?

Scherl Bilderdienst:
Kindererziehung [um 1935]
„Fachleute” schauen der handgreiflichen Erziehungsmethode bei ihrem Spielgefährten zu. Ob sie danach an der Reihe sind?

Twierdzenia, według których należy zrezygnować z metody fizycznych kar wobec dzieci, nie znajdują uzasadnienia w danych, które udało nam się zebrać.

W wywiadzie wzięło udział 179 dzieci, które opowiadały o tym, jak często dostawały klapsy i jak teraz to odbierają. Ich odpowiedzi były następnie porównywane z informacjami związanymi z ich stanem psychicznych i zdrowiem. Brano pod uwagę przede wszystkim negatywne skutki, jakie mogą ewentualnie powstać z wymierzania klapsów dzieciom do 6. roku życia. Przede wszystkim sprawdzono zachowania antyspołeczne, wczesną aktywność seksualną, przemoc i depresję, ale skupiono się także na pozytywnych aspektach.

Do jakich wniosków udało się dojść?

Ci, którzy dostawali czasami klapsy w wieku do 6 lat, mieli lepsze wyniki w nauce. Nastolatkowie, którzy byli karani w fizyczny sposób od 7. do 11. roku życia, gorzej sie zachowywali, ale wciąż istniała szansa, że będą mieli dobre wyniki w późniejszej edukacji. Osoby, które były dyscyplinowane powyżej 12. roku życia, miały znacząco gorsze wyniki.

Dr Gunnoe uważa, że wymierzanie w ten sposób kar jest skuteczne, ale pod warunkiem, że robi się to w jeden, określony dokładnie sposób.

Bez wątpienia rodzice nie powinni polegać tylko i wyłącznie na fizycznym dyscyplinowaniu dzieci, które ma prowadzić do kontroli nad tym, jak się zachowują. Jeśli tak do tego podchodzimy, możesz być pewien, że to się nie uda. Aczkolwiek, klapsy mogą być przydatne w trakcie wychowania i wyznaczenia pewnych granic. To wszystko opiera się tak naprawdę na trzech zasadach: miłości do dziecka, pochwałach i karach.

Oczywiście ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy faktycznie klapsy wymierzane małym dzieciom kształtują ich osobowość. Takie same badania przeprowadzają przecież zwolennicy bezstresowego wychowania, którzy dochodzą do wniosku, że przemoc zawsze prowadzi do przemocy.

Jakie jest Twoje stanowisko w tej sprawie? Jak wspominasz dzieciństwo i jak wychowujesz swoje pociechy?

Może Cię zainteresować