×

Babcie nie powinny wychowywać dzieci. 9 powodów, dla których jest to zły pomysł

Babcie nie powinny wychowywać dzieci. Do tego wniosku doszli naukowcy, analizując główne przyczyny konfliktów pomiędzy rodzicami a dziadkami. Niestety okazuje się, że bardzo często pomoc ze strony seniorów może mieć złe skutki dla rozwoju dziecka. Jak to możliwe?

Reklama

Pomoc dziadków

Młodzi rodzice bardzo chętnie korzystają z pomocy ze strony własnych matek i ojców. Wsparcie rodziny jest nieocenione w procesie wychowania dziecka i może pozwolić mamom na szybszy powrót do pracy. Niestety zdarza się, że rodzice zbyt wcześnie oddają dzieci pod opiekę dziadków i w ten sposób uniemożliwiają prawidłowy rozwój więzi między nimi.

Niedawno pojawiły się doniesienia o planach rządu na wprowadzenie wsparcia finansowego Babcia Plus dla dziadków, którzy zrezygnują wcześniej z pracy, aby zajmować się wnukami. Takie rozwiązanie wydaje się bardzo pomocne i wartościowe. Ma jednak również ciemne strony. Wychowywanie dzieci przez osoby starsze niesie bowiem ze sobą sporo trudności i może doprowadzić do negatywnych skutków socjologicznych. Oto 9 podstawowych mankamentów tej idei.

Reklama

Babcie nie powinny wychowywać dzieci – dlaczego?

Poznaj powody, dla których całkowite przenoszenie odpowiedzialności za dzieci na dziadków jest złe. Warto zapoznać się z nimi zawczasu, aby uniknąć niepotrzebnych konfliktów rodzinnych.

#1 Przedawniona wiedza

W przeszłości istniało wiele przekonań, które z czasem zostały obalone. Jednym z nich jest chociażby przeświadczenie o tym, że kąpanie dzieci w gorącej wodzie dobrze im robi. Dziś uważa się, że to niewłaściwe. Co więcej, dawniej rodzice dawali swoim pociechom mleko krowie i sok. Teraz z kolei, istnieje wiele innych sposobów na dostarczenie dziecku w diecie wszystkiego co najlepsze. Kiedyś najmłodsi chodzili szczelnie owinięci, aby przypadkiem się nie zaziębić. Obecnie już wiadomo, że przesadne ubieranie dzieci to zły pomysł, bo może prowadzić do przegrzania lub spadku naturalnej odporności.

Jest sposób na to, aby poradzić sobie w takiej sytuacji. Po pierwsze, nie bój się spierać i wyjaśniać seniorom, że życie bardzo się zmieniło, a wiele rzeczy, które kiedyś były dobre, dziś nie mają sensu. Po drugie, powinieneś wyjaśnić, że jeśli dziadkowie chcą uczestniczyć w życiu dziecka, to powinni przestrzegać ustalonych zasad.

Reklama

#2 Narzucanie własnych metod wychowawczych

Metody wychowywania dzieci, które były dobre 30 lat temu, bardzo różnią się od dzisiejszych praktyk. Dziadkowie często byli wychowywani według dość surowych zasad. Np. w przeszłości panowała opinia, że noszenie dzieci przez długi czas na rękach jest czymś złym. Niektórzy ludzie wierzyli też, że kiedy dziecko płacze, to trzeba mu dać czas na samodzielne uspokojenie się. W związku z tym, wiele starszych osób nie docenia dziś wagi ciepła i miłości w relacjach z dziećmi.

Co można z tym zrobić? Rodzice powinni ustalić zasady komunikacji dziadków z dzieckiem. Zasady powinny być jasne i każdy musi zobowiązać się do ich przestrzegania.

Reklama

#3 Rozpieszczanie dzieci

Wiele babć i dziadków popełnia błąd, nadmiernie rozpieszczając swoje wnuki. Przykładowo w niektórych rodzinach może obowiązywać zasada, zgodnie z którą każdy członek rodziny na zmianę myje naczynia po obiedzie. Tymczasem, kiedy dziecko przebywa w domu swojej babci, dawny regulamin przestaje obowiązywać. To wywołuje dysonans u dziecka. W efekcie nie będzie rozumiało, jak powinno postąpić np. będąc u kogoś.

Co robić? Warto wyjaśnić dziecku, że czas kiedy przebywa u dziadków jest wyjątkowy. Jest wówczas zwolnione z pewnych obowiązków, ponieważ jest gościem. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy np. udaje się do cioci na imieniny lub na przyjęcie u przyjaciół.

Reklama

#4 Kontrolowanie całej rodziny

Pomagając dziecku, babcia może mimowolnie zacząć udzielać porad dotyczących niezwiązanych z nią spraw. Należy dbać o to, aby seniorzy nie przekraczali pewnych granic i nie narzucali własnych opinii w sprawach takich jak np. gotowanie, nawyki związane z wydawaniem pieniędzy czy spędzanie wolnego czasu.

Co robić? Należy wyraźnie zaznaczać granicę, aby pomimo więzów krwi, zachować pewną odrębność. Kiedy zakładasz nową rodzinę, dziadkowie muszą zrozumieć, że potrzebujesz nieco więcej intymności i niezależności niż dotychczas.

#5 Podważanie autorytetu rodziców

Osoby ze starszego pokolenia zawsze mają własne zdanie na temat wychowywania dzieci i często wyrażają je w towarzystwie dzieci. Wystarczy wyobrazić sobie następujący scenariusz: dzieci robią coś złego, dlatego ich matka próbuje je uspokoić. Grozi, że jeśli się nie uspokoją, to zabierze im cukierki. Wówczas babcia wstaje i mówi: „Nie słuchaj swojej mamy. Rób dalej hałas i chodźmy na lody!” Dzieci widzą wtedy, że ich rodzice nie mają żadnej władzy, a ich słowa najmniejszego znaczenia. Może to prowadzić do wielu poważnych problemów w przyszłości.

Co należy zrobić? W podobnej sytuacji od razu wyjaśnij, że wszystkie uwagi babci czy dziadka powinny zostać przekazane rodzicom, ale tylko wtedy, gdy dzieci nie ma w pobliżu.

#6 „Porzucenie” dzieci

Niektórzy rodzice są bardzo zajęci i często muszą zabierać swoje dzieci do domu dziadków. Należy jednak pamiętać, że dzieci uczą się niemal wszystkiego od swoich rodziców. Jeśli ich mama lub tata cały czas pracuje, dojdą do wniosku, że to właśnie praca jest powodem, dla którego nie widują swoich rodziców. Jeśli rodzice również narzekają na zmęczenie z powodu pracy, dziecko nie polubi pracy, gdy dorośnie.

Co robić? Spróbuj dostosować swój harmonogram pracy i spędzaj więcej czasu ze swoimi dziećmi. Kiedy pracujesz, możesz poprosić babcię o pomoc, ale przy pierwszej nadarzającej się okazji od razu zabierz dziecko z powrotem. W przeciwnym razie dzieci mogą odczuć, że są wyłącznie kłopotem dla rodziców.

#7 Podejmowanie ważnych decyzji

Wychowywanie dziecka polega m.in. na podejmowaniu ważnych decyzji. Jeśli rodzice tego nie zrobią, zrobią to za nich dziadkowie.

Co robić? Rodzice powinni wziąć pełną odpowiedzialność za zdrowie i szczęście swojego dziecka. Powinieneś zapewniać dziecku ubranie i jedzenie, których potrzebuje.

#8 Nadopiekuńczość

Dziadkowie często zmuszają dzieci do noszenia zbyt wielu ubrań, gdy jest ciepło, unikają spacerów, ponieważ boją się, że dzieci mogą uciec, a także odrabiają zadania domowe z nimi, a nawet za nich. Babcia chce tylko pomóc, ale zdarza się, że stwarza przy tym sporo problemów.

Co należy zrobić? Poproś babcię, aby spędziła trochę czasu u Ciebie i pokaż, jak Twoje dziecko zachowuje się z Tobą i jakie ma obowiązki. Poproś babcię o ustalenie takich samych zasad w jej domu.

#9 Tuczenie dzieci

Badania pokazują, że większość dzieci, które spędzają dużo czasu z dziadkami, jest bardziej narażona na otyłość w porównaniu z dziećmi mieszkającymi z rodzicami. Dzieciom dużo łatwiej jest zmanipulować starszych ludzi. Gdy zaczynają płakać, od razu dostają jedzenie, na które w domu nie pozwalają rodzice.

Co należy zrobić? Poinformuj dziadków o problemach zdrowotnych, jakie może przynieść nadwaga, alergie, cukrzyca, choroby układu krążenia etc.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Freepik

Może Cię zainteresować