×

Kiedy Polacy będą mogli wrócić do pracy? Prognozy naukowców nie są optymistyczne

Kiedy Polacy będą mogli wrócić do pracy? Kiedy skończy się nasz przymusowy pobyt w domu, a szkoły, przedszkola i żłobki znów będą otwarte? Te pytania zadają sobie niemal wszyscy. Wyliczenia dr Mostowy, naukowca z Uniwersytetu Jagiellońskiego, nie napawają optymizmem…

„Pacjent zero” już w styczniu?

Dr Rafał Mostowy to biolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W swojej pracy „Pomiar i prognoza pandemii COVID-19 w Polsce w czasie rzeczywistym”, dokonuje obszernej analizy, na podstawie której wylicza, kiedy możemy spodziewać się zakończenia pandemii i powrotu do „normalności”.

Naukowiec opracował model matematyczny, który symuluje epidemię typu SARS i dopasowuje model do danych o liczbie zgonów, przedstawianych przez Ministerstwo Zdrowia. Raport zawiera nie tylko wyliczenia, ale i pewne zaskakujące wnioski. Wśród nich przypuszczenie, że epidemia w Polsce nie zaczęła się 4 marca, ale w połowie stycznia.

Według biologa również dane na temat liczby chorych są zdecydowanie zaniżone i mogą odpowiadać jedynie połowie rzeczywistych przypadków zakażeń.

Ograniczenie kontaktów międzyludzkich to dziesiątki tysięcy uratowanych żyć

W rozmowie z Medonetem, dr Rafał Mostowy apeluje:

Jeżeli każdy z nas ograniczy liczbę dziennych kontaktów o 80 proc., przełoży się to na dziesiątki tysięcy uratowanych żyć w Polsce.

Doktor zwraca uwagę na fakt, że dopóki nie powstanie skuteczna szczepionka na koronawirusa, niezbędne jest „stworzenie długoterminowej strategii zapobiegania potencjalnym wybuchom epidemii COVID-19 w Polsce”.

Ochrona społeczeństwa przed koronawirusem ma również przysłowiową drugą stronę medalu. Dr Mostowy podkreśla, że spora część populacji w Polsce nadal pozostanie podatna na zakażenie.

Kiedy Polacy będą mogli wrócić do pracy?

Naukowiec wyliczył dwie wersje – optymistyczną i tę gorszą. Rozstrzygnięcie, która z nich jest w naszym kraju bardziej prawdopodobna, mają przynieść najbliższe dni.

Niemniej jednak, nawet ta „bardziej optymistyczna wersja”, optymizmem wcale nie napawa… Według dr Mostowy, zakończenia pandemii możemy spodziewać się w lipcu!

To dość duża rozbieżność w stosunku do słów premiera Mateusza Morawieckiego, który jeszcze niewiele ponad tydzień temu, mówił:

Chcemy, żeby po Świętach Wielkanocnych sytuacja epidemiologiczna była taka, żeby Polacy mogli wrócić do pracy.

Warto jednak pamiętać, że modele matematyczne nie dają jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od postawy wszystkich Polaków i podejścia do społecznej izolacji. Tak naprawdę do nasza konsekwencja lub jej brak będą decydowały, kiedy sytuację uda się opanować na tyle, by wrócić do normalnego funkcjonowania.

Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować