×

„Język covidowy”. Nietypowy objaw u osób łagodnie przechodzących zakażenie

„Język covidowy”, to kolejny nietypowy symptom zakażenia koronawirusem. Z badań naukowców wynika, że pojawia się on głównie u osób łagodnie przechodzących chorobę Covid-19. Jak się objawia?

„Język covidowy” kolejnym objawem zakażenia

Na stronie National Health Service można znaleźć informację, że trzy główne objawy koronawirusa to: wysoka temperatura, ciągły kaszel oraz utrata lub zmiana węchu i smaku. Profesor Tim Spector, epidemiolog z King’s College London, przestrzega także przed zmianami na języku.

Z obserwacji specjalisty wynika, że coraz więcej osób łagodnie przechodzących koronawirusa cierpi na nieprzyjemne objawy w jamie ustnej, takie jak obłożony język. Jak czytamy w jego wpisie na Twitterze:

Jedna na pięć osób z COVID-19 ma mniej powszechne objawy, których nie ma na oficjalnej liście – takie jak np. wysypka. Widzimy wzrastającą liczbę covidowych języków i dziwne wrzody w jamie ustnej. Jeśli masz dziwne symptomy albo po prostu ból głowy czy jesteś zmęczony – zostań w domu!

Specjalista obok wpisu opublikował również zdjęcie przykładowego „języka covidowego”. U osoby chorej na Covid-19 na języku widać niejednolite fragmenty grubej białej powłoki.

O „języku covidowym” alarmowano już wcześniej

Na nietypowy objaw Covid-19 związany z owrzodzeniem języka zwracali uwagę już kilka miesięcy temu czescy naukowcy. Na łamach czasopisma Oral Diseases pojawił się artykuł dr Abanouba Riada na ten temat.

Jak pisał:

Owrzodzenie języka to bezpośredni objaw infekcji SARS-CoV-2, który pojawia się na skutek zaburzenia funkcjonowania układu odpornościowego. Podatność błony śluzowej jamy ustnej na SARS-CoV-2 może być wynikiem ekspresji enzymu konwertującego angiotensynę 2 (ACE2) w nabłonkowych komórkach języka.

Z badań czeskich specjalistów z Uniwersytetu Masaryka w Brnie również wynikało, że takie infekcje jamy ustnej występują głównie u pacjentów przechodzących chorobę Covid-19 łagodnie lub bezobjawowo.

Źródła: www.nature.com, www.timesnownews.com, zdrowie.wprost.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować