×

Jak zrobić piston?

Gdy Markus Perssona w maju 2009 r. wypuszczał swoją pierwszą testową wersję Minecraft’a, nie mógł spodziewać się, jak ogromny sukces osiągnie jego dziecko. Marka wykreowana przez szwedzkiego programistę już dawno wykroczyła poza rynek gier. Powstały już między innymi klocki lego wykorzystujące uniwersum Minecrafta, a co roku odbywa się konwent MineCon, na którym spotykają się najwierniejsi fani tej produkcji.

Tajemnica sukcesu

Kluczem do sukcesu gry okazał otwarty świat. Oferuje on nieograniczone możliwości modyfikowania i eksploracji. Koncepcja Minecraft’a opiera się na idei konstruowania lub niszczenia rzeczywistości, która składa się z sześciennych bloków. Prawie każdy z takich elementów gracz może zniszczyć, zmodyfikować lub rozłożyć na bardziej podstawowe elementy. Tego rodzaju części składowe można później ponownie wykorzystać do tworzenia dużo bardziej skomplikowanych konstrukcji. Niektóre z nich aktywnie wpływają na świat.

Piston

Przykładem takiego urządzenia, które znacząco oddziałuje na mechanikę Minecraft jest tłok (ang. Piston). Pierwszy raz pojawił się w aktualizacji Beta 1.7. Jego głównym przeznaczeniem jest przesuwanie sąsiednich bloków. Piston może przestawiać nawet do dwunastu bloków jednocześnie. Kierunek, w jakim zostaną one przemieszczone, zależy od tego, w którą stronę skierujesz jego głowicę. Żeby prawidłowo ustawić tłok należy stanąć tam, gdzie ma być on zwrócony. Piston nie jest jednak swoistym perpetuum mobile. Do jego uruchomienia niezbędna jest energia czerwonego kamienia. Gdy zasilimy tłok, będzie mógł się rozsunąć i przesuwać znajdujące się nad nim bloki.

jak-zrobic-piston

Wykonanie pistona

Do wykonania jednego tłoka będziesz potrzebował: trzech sztuk desek, czterech kawałków bruku, jedną sztabkę żelaza oraz pył czerwonego kamienia. Nie możesz zapominać o tym, że piston musi być naładowany energią. Gdy odetniesz dopływ mocy z red stone’a, drewniana platforma usunie się o równowartość powierzchni jednego kamiennego bloku.

Powracająca do swojego pierwotnego położenia podstawa tłoka nie jest w stanie przyciągnąć do siebie żadnego z bloków, które uprzednio wypchnęła. Żeby uniknąć takiej sytuacji, należy użyć lepkiego pistona. Platforma może również wypychać graczy, moby oraz inne istoty ze świata gry. Należy jednak być bardzo ostrożnym, wykonując tego rodzaju manewr. Gdy nad tłokiem nie ma wystarczająco dużo miejsca dla gracza lub moba, tłok po prostu go zgniecie.

Jak używać pistona?

Ruchoma część tłoka traktowana jest przez kod gry tak, jakby była przejrzysta (podobnie jak szło). Jeśli rozciągnie się w kierunku gracza lub stwora, nie ulegnie on uduszeniu. Będzie mógł bez przeszkód wyjść zza tłoka. Jednym z najciekawszych sposobów użycia tej mechaniki w grze jest wykorzystanie pistonów do stworzenia ruchomej tamy. Tak wykonany piston może mieć swoje zastosowanie także przy poruszaniu wagoników lub łódek. Warunkiem przesunięcia wagonika jest jednak to, by znajdował się on na torach.

Jeśli posiadasz podstawowy piston, za pomocą kuli szlamu możesz przekształcić go w lepki tłok. Od zwykłego pistona różni go zachowanie po odłączeniu zasilania. W przypadku lepkiego tłoka bloki popychane przez platformę cofną się wraz z ruchomą podstawą.

Może Cię zainteresować