×

Jak oddychać w maseczce ochronnej? Kilka cennych porad od ekspertki

Jak oddychać w maseczce? Większość osób narzeka, że podczas zakrywania twarzy ma problemy ze swobodnym oddychaniem. Szczególnie podczas biegania lub jazdy na rowerze. Jak sobie z tym poradzić? Głos w tej sprawie zabrała ekspertka.

Obowiązek zakrywania ust i nosa

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski od samego początku sceptycznie odnosił się do wprowadzenia obowiązkowego zakrywania części twarzy. Jego zdaniem, powinny to robić osoby opiekujące się chorymi na COVID-19 lub z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Takie samo zdanie na ten temat ma Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Ostatecznie jednak rząd na prośbę Ministerstwa Zdrowia wydał w Polsce nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Łukasz Szumowski przestrzegł, że ten przepis nie zostanie zniesiony do czasu wprowadzenia na rynek szczepionki na koronawirusa. A to może potrwać rok albo dwa…

Jak oddychać w maseczce?

Zasłanianie ust oraz nosa ma spowolnić i ograniczyć rozprzestrzenianie koronawirusa. Jest to niewątpliwie zaleta, ale wiele osób dostrzega w tym ogromną wadę. Chodzi o problemy z oddychaniem. Niewiele jednak osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób oddycha. Tymczasem, podczas noszenia maseczki ochronnej jest to niezwykle istotne.

W rozmowie z „Polsat News” dr Elżbieta Dudzińska z przychodni Strefa Pacjenta w Warszawie udzieliła kilku cennych rad. Według niej, wystarczy spokojnie oddychać przez nos i za pomocą przepony.

Wydech przez nos chroni nas częściowo przed koronawirusem, czyli wzmacnia ten filtr, jakim jest maseczka. A przede wszystkim poprawia kondycję płuc, poprawia pobór tlenu, uruchamia przeponę i, co jest bardzo ważne, pogłębia odpowiedź relaksacyjną organizmu, czyli buforuje nieco ten stres, którego wszyscy doświadczamy z racji istniejącej sytuacji.

Ekspertka podkreśliła, że oddychanie przez nos jest niezwykle ważne. To właśnie tam dochodzi do pewnego rodzaju procesu odkażenia. Wszystko dzięki tlenkowi azotu, który oczyszcza powietrze i uruchamia naczynia krwionośne oraz przeponę.

Wirus wpływa na redukcję czynnika powierzchniowego, a tlenek azotu – który jest produkowany tylko w nosie – zwiększa produkcję tego czynnika.

Astma a maseczka ochronna

Wiele osób zmaga się na co dzień z astmą. Co w tym przypadku? Jeżeli maseczka ochronna przynosi naprawdę duże problemy z oddychaniem u chorujących, mogą oni z niej zrezygnować.

Zgodnie z projektem Rozporządzenia Ministra Zdrowia z obowiązku noszenia maseczki ochronnej zwolnione są dzieci poniżej 4 lat, a także osoby niezdolne do samodzielnego zakrywania ust i nosa oraz chorzy mający poważne, widoczne trudności z oddychaniem.

Źródła: www.ofeminin.pl, kobieta.gazeta.pl, portal.abczdrowie.pl
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), Freepik

Może Cię zainteresować