×

Chciała dokonać aborcji w Polsce. Spotkała się w pewnym rozwiązaniem

Jak dokonać aborcji? Członkini Aborcyjnego Dream Teamu postanowiła sprawdzić, jak wygląda w Polsce oraz za granicą dostęp do zabiegów usunięcia ciąży. Aktywistka ujawniła całą prawdę na temat procedur oraz zasad udzielania pomocy przez organizacje udzielające wsparcia w organizacji aborcji.

Dostępność aborcji

Pomimo ograniczenia prawa aborcyjnego, które nastąpiło na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego, nastawienie Polaków względem tematu przerywania ciąży jest dość liberalne. Zgodnie z danymi sondażu IBRIS, około 59 procent obywateli naszego kraju popiera dotychczasowy kształt prawa aborcyjnego. Ponadto, kontrowersyjne orzeczenie TK spowodowało, że organizacje zajmujące się pomocą kobietom pragnącym usunąć ciążę, przeżywa prawdziwe zatrzęsienie. Ogromna ilość Polek chce się dowiedzieć, co zmieni się w związku z ewentualnym wprowadzeniem nowych przepisów. Justyna Wydrzyńska z Aborcyjnego Dream Teamu opowiada:

W ciągu półtora tygodnia odebrałyśmy prawie 1500 połączeń. W rozmowach często odnoszono się do orzeczenia Trybunału. Teraz sytuacja nieco się uspokoiła i mamy około 50 telefonów dziennie. Dzwoniące obawiają się, że z powodu pandemii zostaną zamknięte granice i nie będą mogły wyjechać na zabieg.

Okazuje się, że przeprowadzenie aborcji w kraju, w którym oficjalnie jest to zabronione, wcale nie jest aż takie trudne. W udzielaniu pomocy w zorganizowaniu aborcji specjalizuje się m.in. Aborcja Bez Granic. Grupa zrzesza aż sześć organizacji, które od końca 2019 roku działają w Polsce.

jak dokonać aborcji 2
Twitter

Jak dokonać aborcji?

Na portalu WP znalazła się wstrząsająca relacja kobiety, która sprawdziła, jak wygląda przygotowanie do aborcji.  Po skontaktowaniu się z jedną z organizacji, konsultantka przedstawiła jej szczegóły zabiegu.

Możesz zastosować leki do aborcji farmakologicznej. Możesz je zamówić ze strony womenhelp.org. Wchodzisz, wypełniasz formularz. Zajmie ci to może 10 minut. Leki kosztują 75 euro, czyli jakieś 350 zł. Dostaniesz mail, na który odpowiadasz, że przesłano ci dane do przelewu. Płacisz i przesyłka zostaje do ciebie wysłana. Przychodzi mniej więcej w tydzień.

Na stronie internetowej znajduje się instrukcja dawkowania oraz zestaw odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Organizacja zapewnia wsparcie na każdym etapie procesu aborcji od chwili przygotowań po powrót do normalnego życia po zabiegu.

Jeszcze raz ci wszystko wytłumaczymy. Możesz też wejść do nas na forum MaszWybor.net i podczas przyjmowania leku ktoś ci będzie towarzyszył. Takich rozwiązań jest sporo, jeśli chodzi o wsparcie.

jak dokonać aborcji 3
Twitter

Podziemna aborcja

Okazuje się, że wizyta u ginekologa nie jest wymagana, aby otrzymać dostęp do aborcji farmakologicznej. Konsultantka tłumaczy:

To nie ma znaczenia. Nie musisz potwierdzać ciąży u lekarza, żeby otrzymać tabletki. Nie ma takiego obowiązku.

Rozmówczyni wyjaśnia, że przeprowadzenie nielegalnej aborcji mechanicznej w Polsce jest bardzo ryzykowne, ponieważ lekarzom grozi za nią zakaz wykonywania zawodu. Co więcej, taki zabieg grozi poważnymi powikłaniami zdrowotnymi.

W Polsce? Nigdy nie polecaliśmy przeprowadzania zabiegów w prywatnych gabinetach u lekarzy, bo to jest po prostu niebezpieczne. Zabieg powinien być dokonywany w znieczuleniu ogólnym, narkozie, a jest bardzo mało prawdopodobne, że go dostaniesz. Może być więc znieczulenie miejscowe, a to jest ryzykowne i może boleć. Po zabiegu, kiedy powinnaś leżeć, lekarz prawdopodobnie poprosi cię, żebyś opuściła gabinet. On ryzykuje utratą prawa do wykonywania zawodu.

jak dokonać aborcji 4
Twitter

Ile to kosztuje?

Aborcję można wykonać także za pośrednictwem organizacji Ciocia Basia, która udziela wsparcia kobietom pragnącym przerwać ciążę w Niemczech. Ciocia Basia pomaga umówić wizytę u lekarza i przeprowadzić zabieg. Za zachodnią granicą Polski ciążę można przerwać do 14. tygodnia. Z kolei, w Holandii prawo to przysługuje do 22. tygodnia, a w Anglii do 24.

Aborcja w Niemczech kosztuje między 450 a 650 euro. W Holandii koszt nie przekracza ok. 900 euro. Najwyższe ceny są w Anglii. Aborcja kosztuje tam od 1 000 do 1 300 funtów. Ze względu na trwającą epidemię koronawirusa trzeba się jednak liczyć z pewnymi utrudnieniami. Część klinik może być zamknięta. Niemniej jednak, w wielu krajach da się przeprowadzić aborcję w domu. W przypadku wczesnych ciąż istnieje możliwość negocjacji ceny. Co więcej, kobiety znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej, mogą poprosić o wsparcie finansowe ze strony Aborcji Bez Granic.

jak dokonać aborcji 5
Twitter
Źródła: magazyn.wp.pl
Fotografie: Twitter, pixabay.com

Może Cię zainteresować

zamknij