×

Jak być szczęśliwym niezależnie od okoliczności?

Jak być szczęśliwym? To pytanie od wieków zadawali sobie najwięksi filozofowie i przywódcy religijni. Niektórzy z nich znajdowali skrajnie różne rozwiązania tej kwestii. Warto zdawać sobie sprawę, że każdy z nas ma możliwość bycia szczęśliwym, a to dlatego, że szczęście nie zależy od warunków zewnętrznych. Jest ono stanem naszego umysłu. Jeżeli więc jeszcze nie czujemy się szczęśliwi być może warto się o swoje szczęście zatroszczyć.

Jak być szczęśliwym – czy istnieje sprawdzona recepta na szczęście?

Jeżeli zastanawiamy się jak być szczęśliwym to już dobry znak. Oznacza to, że dajemy sobie prawo do szczęścia i szukamy odpowiedniej dla siebie drogi, a to już bardzo wiele. Możemy być szczęśliwi w życiu niezależnie od tego, czy jesteśmy singlem, czy też jesteśmy w związku. Pamiętajmy, że to my sami, a nie inne osoby, jesteśmy odpowiedzialni za nasze szczęście. Kluczem do stanu szczęścia jest życie w zgodzie ze sobą. Jeżeli chcemy być szczęśliwi, powinniśmy zaakceptować siebie takich jakimi jesteśmy. Na początku możemy mieć z tym pewne problemy, jednak praktyka czyni mistrza. Niektórzy uważają, że kluczem do bycia szczęśliwym człowiekiem jest zaakceptowanie swoich jasnych i ciemnych stron. W praktyce oznacza to, że powinniśmy zaakceptować siebie i swoje emocje niezależnie od tego jakie by one nie były. Jeżeli odczuwamy złość, nie powinniśmy jej wypierać z naszej świadomości i udawać, że wszystko jest w porządku. Powinniśmy pozwolić sobie na pełne przeżycie tej emocji. Kiedy damy sobie prawo do przeżywania negatywnych emocji, one szybko się wypalą i nas opuszczą. Jeżeli natomiast będziemy je wypierać i udawać, że ich nie ma, wówczas będą z nami długo i będą skutecznie zatruwać nam życie.

jak być szczęśliwym

Kluczem do bycia szczęśliwym jest życie w pełnym skupieniu i wdzięczność. Nie oznacza to, że powinniśmy jedynie żyć chwilą. Warto jest planować przyszłość i pielęgnować wspaniałe wspomnienia z przeszłości. Wielu ludzi jednak cały czas znajduje się myślami w przeszłości lub obsesyjnie myśli o przyszłości, a teraźniejszość przecieka im przez palce. Jeżeli jest piękny wiosenny dzień, a my idziemy ulicą, pozwólmy sobie na uważne obserwowanie rozwijających się liści i zachwyćmy się nimi. W relacjach z innymi ludźmi bądźmy tu i teraz, poświęćmy im swoją uwagę. Pamiętajmy, że jedynie teraźniejszość jest nam dana. Przeszłości już nie ma, a przyszłości jeszcze nie. Szczęśliwy człowiek to taki, który cieszy się chwilą obecną.

Jak być szczęśliwym samemu?

Wielu z nas utożsamia szczęście z byciem w związku z drugim człowiekiem. Jest to błąd, za który często jesteśmy zmuszeni słono zapłacić. Nie chcemy być sami dlatego uparcie staramy się z kimś związać. Często decydujemy się na związek z przypadkową osobą, nawet jeżeli czujemy, że nie jest to właściwy dla nas człowiek. Takie decyzje często mają tragiczne skutki. Kiedy jesteśmy w niewłaściwych związkach tracimy szanse na poznanie osób, które byłyby dla nas zdecydowanie bardziej odpowiednie. Pamiętajmy, że szczęśliwy człowiek wiąże się z innymi jedynie dlatego, że łączą go z nimi szczere uczucia. Nigdy nie kieruje się w takich kwestiach strachem.

Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że możemy być szczęśliwi samemu. Co więcej powinniśmy najpierw poczuć się dobrze ze sobą samym, żeby podejmować decyzję o wchodzeniu w związki. Kiedy czujemy się nieszczęśliwi często angażujemy się w nieodpowiednie relacje. Osoba drugiego człowieka ma być lekarstwem na nasze problemy. Jednak tak naprawdę nasze problemy jesteśmy w stanie rozwiązać tylko my sami. Szczęście w związkach znajdują zazwyczaj osoby, które były szczęśliwe już wcześniej.

Może Cię zainteresować

zamknij