×

Iwona od 16 lat nie śpi z mężem. Lekarka uważa, że to świetny pomysł

„Łóżkowy rozwód” – sposób na ratowanie związku, czy może najprostsza droga do rozstania? Iwona od 16 lat nie śpi z mężem, ale ma ku temu ważny powód. Mąż, choć na początku się buntował, szybko sam przyznał żonie rację. Również lekarka uważa, że to najlepsza decyzja, jaką mogli podjąć.

Iwona od 16 lat nie śpi z mężem

Iwona ma 42 lata i od 17 lat jest w szczęśliwym związku małżeńskim. Jednak od 16 lat ona i jej mąż mają osobne sypialnie. Dlaczego? O powodach takiej decyzji 42-latka opowiedziała w rozmowie z portalem kobieta.wp.pl. Chociaż niektórym może się to wydawać niedorzeczne, Iwona uważa, że spanie bez męża przez te wszystkie lata było najlepszą z możliwych decyzji.

Na początku naszego związku byłam tak przyklejona do Daniela, że nie wyobrażałam sobie spania bez niego, mimo że już wtedy chrapał. Gdy jednak pierwsze zauroczenie minęło i przestał mnie rozczulać dźwięk, który mój ukochany wydawał przez sen, zaczęły się schody

– wyznaje szczerze kobieta.

Chrapanie współmałżonka drażni chyba większość osób. Chyba, że ktoś jest w stanie zasnąć naprawdę kamiennym snem. Ale Iwona cierpi z powodu mizofonii, czyli nadwrażliwości na niektóre dźwięki. Dla niej ta sytuacja była jeszcze większym wyzwaniem.

(…) ponieważ mam także bardzo dobry słuch, wystarczy niewielki hałas, bym w nocy stanęła na równe nogi. Zatem żeby się wyspać, potrzebuję pokoju, w którym jest ciemno, ale przede wszystkim cicho. Oglądanie telewizji w łóżku całkowicie odpada. No i chrapanie też. Tymczasem mój mąż Daniel nie dość, że lubi jak telewizor mu gra całą noc, to jeszcze przeraźliwie chrapie. Moje prośby, by poszedł z tym do lekarza, oczywiście miał w nosie

– wyjaśnia kobieta.

Mężczyzna zapierał się przed pójściem do lekarza, ponieważ on nie widział (a raczej nie słyszał) problemu. Nawet przyłapany na gorącym uczynku i nagrany podczas snu twierdził, że to nie chrapanie, a „ciężki oddech”.

Iwona twierdzi, że właśnie to lekceważące podejście irytowało ją najbardziej. Jak opowiada:

W pewnym momencie zdałam sobie sprawę, że już nie szturcham lekko Daniela, żeby przestał chrapać, ale walę go pięściami i kopię. Uświadomiłam też sobie, że gdybym miała pistolet, to bym go zastrzeliła. Naprawdę. Byłam skrajnie wyczerpana. Wtedy podjęłam decyzję, że śpimy osobno. Na początku mój mąż się buntował, ale w pewnym momencie sam przyznał, że lepiej się wysypia. Przestałam go budzić, bić i kopać.

„Sleeping divorce” może uratować związek?

Choć może się to wydawać dziwne, w opinii specjalisty „łóżkowy rozwód” w takim przypadku to bardzo dobra decyzja, która może nawet uratować małżeństwo.

Gdy w 2018 roku firma Slumber Cloud, która produkuje pościel, przeprowadziła ankietę wśród 2 tys. dorosłych Amerykanów na temat spania we dwoje, okazało się, że prawie połowa respondentów wyznała, iż wolałaby spać samotnie. Powód? Oczywiście chrapanie partnera.

Temat może się wydawać komiczny, ale tylko do czasu, gdy osobiście doświadczy się tego, czym jest chroniczne zmęczenie, spowodowane głośnym chrapaniem ukochanej/ukochanego. Taka sytuacja jest wyczerpująca dla obojga partnerów.

Dr Aleksandra Mickielewicz ze Szpitala Medicover w Warszawie podkreśla, że zmęczenie i wyczerpanie spowodowane chrapaniem partnera można porównać do zmęczenia osoby, która musi wstawać do małego dziecka.

A co z seksem?

Wiele osób postrzega spanie osobno jako objaw kryzysu w związku. Ale w wielu przypadkach jest wręcz przeciwnie – takie rozwiązanie pomaga przetrwać razem.

Kiedyś przyjaciółka Iwony spytała, co z seksem. Odpowiedziała wtedy: „Jak to co? Wszystko bardzo dobrze!”. 42-latka z uśmiechem przyznaje, że urodziła dwóch synów po tym, jak razem z mężem postanowili ulokować się w oddzielnych sypialniach.

Taką wersję potwierdzają również inne pary, które zdecydowały się na „łóżkowy rozwód”. Małżonkowie w łóżku spotykają się najczęściej w ciągu dnia. Nocą mogą porządnie wypocząć i nabrać sił.

Co ciekawe, we wspomnianej już ankiecie przeprowadzonej przez firmę Slumber Cloud tylko 31 proc. respondentów odpowiedziało, że ​​udany związek wymaga od partnerów dzielenia łóżka.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: kobieta.wp.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Polecane

Może Cię zainteresować