×

Okazuje się, że dziecko dziedziczy inteligencję po jednym z rodziców. W tym przypadku jest nim…

To cios w kierunku… tatusiów! Według naukowców, dzieci dziedziczą całą inteligencję od swoich matek.

Geny dotyczące inteligencji są powiązane z chromosomem X. Jak wiemy, kobiety mają dwa chromosomy tego typu w porównaniu do mężczyzn, którzy posiadają tylko jeden. Dziedzictwo tej cechy od matki jest więc znacznie bardziej prawdopodobne.

Naukowcy z Glasgow, mimo jednego chromosomu X u mężczyzn, twierdzą, że dziedziczenie inteligencji od ojca jest niemożliwe, a więc nie mają na nią wpływu.

Rex/posed by models

Aby potwierdzić tą teorię przeprowadzono badania na myszach. Dowiedziono, że geny matczyne rozwijają większe głowy i mózg, jednak znacznie mniejsze ciało. Geny „z dodatkiem ojcowskich” rozwijają mniejsze mózgi i większe ciała.

Naukowcy dokonali również badania na ludziach. Od roku 1994, przeprowadzili 12 685 wywiadów z ludźmi w wieku od 14 do 22 lat. Doszli do wniosku, że najlepszym i najbardziej adekwatnym wskaźnikiem inteligencji dziecka było IQ matki.

inteligencja-dziecka-1

Genetyka z pewnością odgrywa dużą rolę w przypadku tej cechy. Należy jednak pamiętać, że czynniki środowiskowe również mają na to wpływ.

Według badaczy z Uniwersytetu w Waszyngtonie, dzieci, które były wspierane emocjonalnie, mają bardziej rozwiniętą część mózgu odpowiedzialną za pamięć, uczenie się i reakcję na stres. Silna wieź pomiędzy dzieckiem, a drugą osobą daje mu poczucie bezpieczeństwa, a to z kolei przekłada się na pewność siebie w przypadku rozwiązywania problemów.

Polecane

Może Cię zainteresować