×

Grób Roberta Lewandowskiego jest niewielki. Zasłużył na znacznie więcej

Grób Roberta Lewandowskiego. Skromna mogiła zupełnie nie przystaje do fascynującego życiorysu wielkiej gwiazdy. Na tle pozostałych grobów sprawia wrażenie niemal niewidocznego. Historia, która się z nim wiąże jest niewiarygodna.

Akt heroizmu

Sierpień to czas, w którym myśli wszystkich Polaków krążą wokół tematu Powstania Warszawskiego. Zryw wolnościowy przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim to jeden z najbardziej spektakularnych czynów zbrojnych II wojny światowej. Do dziś trwają debaty dotyczące tego, czy miał sens, biorąc pod uwagę, że niedługo później do naszego kraju wkroczyła armia radziecka. Niezależnie od toczącego się w środowisku historyków sporu, heroizm warszawskich powstańców to powód do chluby dla narodu polskiego. Szacuje się, że w walkach zginęło między 150, a 200 tysięcy cywilów oraz blisko 10 tysięcy polskich żołnierzy. Wśród walczących byli również ludzie znani, tacy jak np. Bronisław Robert „Bob” Lewandowski.

Dziennikarz i aktor, który w latach swojej młodości walczył w Powstaniu Warszawskim w zgrupowaniu Żywiciel, przeżył wojnę. W późniejszych latach wyemigrował za ocean i realizował się jako działacz polonijny. Zamieszkał w Chicago. To właśnie on ułożył słowa słynnego Marszu Żoliborza. Widzowie najbardziej zapamiętali go z roli adwokata Września w kultowym już filmie „Kochaj albo rzuć”. Dzieło stanowi ostatnią części trylogii o losach Kargula i Pawlaka. Lewandowski pomimo trudnych kolei życia, dożył sędziwego wieku. Zmarł w wieku 86 lat na zawał serca. Spoczął na cmentarzu św. Wojciecha w Niles.

Grób Roberta Lewandowskiego

Przed wojną Bob Lewandowski rozpoczął studia w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej w Warszawie. Ukończył je podczas II wojny światowej. Po klęsce powstania przebywał w kilku niemieckich obozach jenieckich. Ostatecznie został uwolniony przez wojska alianckie. W późniejszym czasie wyjechał do Anglii, gdzie pracował dla brytyjskiego oddziału organizacji YMCA.

W 1951 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Zajmował się redagowaniem programów radiowych w stacji WHFC i 1240 WSBC. Przez dwa lata studiował dziennikarstwo telewizyjne w Columbia College Chicago. W 1957 r. zatrudnił się w sieci telewizyjnej ABC. Przez następne 4 lata redagował program rozrywkowy Polka-go-Around, a następnie Press International. Drugi z programów zyskał nominację do nagrody Emmy. W 1964 r. stworzył pierwszy polskojęzyczny program telewizyjny, odbierany przez widzów w Chicago, Milwaukee w stanie Wisconsin i South Bend w Indianie.
Jako jedyny polski dziennikarz i twórca telewizyjny został członkiem Silver Circle („Srebrnego Kręgu”).

W sieci brakuje zdjęć przedstawiających detale grobu powstańca. Dziennikarze SuperExpressu dotarli jednak do informacji, że mogiła aktora jest bardzo niewielka. To poruszające, że człowiek, który tak bardzo przysłużył się dla wolności kraju, spoczywa w zwykłym, szarym grobie, którego fotografii nawet nie można zobaczyć. Bardzo często zdarza się, że wybitne postaci po śmierci nie otrzymują stosownego wyróżnienia.

Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Imgur, Facebook

Może Cię zainteresować