×

Gra komputerowa w terapii ADHD. To prawdziwy przełom w podejściu do schorzenia

Gra komputerowa w terapii ADHD. To przełomowy moment w leczeniu tego schorzenia i w ogóle pierwszy taki przypadek w historii, że uznano grę za część terapii u dzieci zmagających się z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej.

Gra komputerowa w terapii ADHD

Amerykańska Agencja Żywności i Leków po raz pierwszy w historii zatwierdziła grę komputerową EndeavorRx opracowaną przez firmę Akili Interactive jako element terapii u dzieci z ADHD. W ten sposób organizacja pragnie również zamanifestować, że wbrew powszechnie panującym opiniom nie wszystkie gry wywołują agresję prowadzą do niekontrolowanej przemocy. Istnieją bowiem gry, które mogą mieć bardzo dobry wpływ na zwalczanie pewnych schorzeń.

Tak właśnie jest w przypadku gry EndeavorRX, która została zatwierdzona przez amerykańską Agencję Żywności i Leków. Jest to organ odpowiedzialny m.in. za udzielanie zgody na wprowadzanie do obrotu leków. Gra, o której mowa jest przeznaczona do terapii wspomagającej dzieci w wieku 8 do 12 lat. Jest to prawdziwy przełom w leczeniu ADHD. Prace nad grą były prowadzone przez aż 7 lat. Spora część czasu została poświęcona na prowadzenie dokładnych testów klinicznych. Wzięło w nich udział łącznie ponad 700 dzieci z ADHD. Eksperci orzekli, że aż u jednej trzeciej badanych dzieci zaobserwowano znaczną poprawę przy poświęceniu około 25 minut dziennie na grę. Eddie Martucci, dyrektor generalny Akili Interactive wypowiedział się na temat mechanizmu działania gry.

EndeavorRx wykorzystuje nowoczesne technologie w walce z ADHD i robi to w zupełnie nowy sposób — wpływając na funkcje neurologiczne medycznie poprzez rozwiązania oparte na rozrywce. Rodziny szukają nowych sposobów walki z chorobą, a dzięki decyzji Agencji Żywności i Leków możemy zaoferować pierwsze w swoim rodzaju niefarmakologiczne rozwiązanie wpływające na chorych na ADHD, które jest kolejnym krokiem pomocy ludziom mierzącym się z tą chorobą.

Gra na receptę

Gra EndeavorRx znana pierwotnie jako „Project EVO” opiera się na schemacie gry typu ściganka. Została zaprojektowana na urządzenia z systemem iOS (Apple). Zadaniami gracza jest m.in. unikanie pojawiających się na ekranie przeszkód, zdobywanie kolejnych punktów oraz kupowanie za wirtualne monety nagród, którymi są tzw. skórki.

Produkt jest dostępny wyłącznie na receptę. Naturalnie, EndeavorRx nie zastępuje istniejących do tej pory sposobów na radzenie sobie z objawami ADHD, ale jest skutecznym środkiem wspomagającym walkę z chorobą. Pozwala dziecku zdobyć umiejętność skupienia uwagi.

Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować