×

GIS wycofuje olej ze sprzedaży. Może być niebezpieczny dla zdrowia!

GIS wycofuje olej ze sprzedaży, który może być niebezpieczny dla zdrowia konsumentów! Wyniki badań nie pozostawiły wątpliwości. Masz go w swojej kuchni? Ci, którzy już go kupili, nie powinni go używać!

GIS wycofuje olej ze sprzedaży

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o swojej decyzji 22 maja. Produkt nie tylko zniknie ze sklepowych półek; nie powinny go również używać osoby, które mają go już w swojej kuchni.

Chodzi o olej „Rizi Olej z ryżu” o numerze partii RBHSSC11A. GIS podjął decyzję o jego wycofaniu z rynku po tym, jak otrzymał wyniki badań od swojego niemieckiego odpowiednika.

Olej ryżowy pochodzi z Tajlandii i sprzedawany był w opakowaniu o pojemności 500 ml. Importerem był Heuschen & Schrouff Oriental Foods Trading, a data trwałości produktu to 11.03.2021 rok.

Wykrycie rakotwórczej substancji

Badanie przeprowadzone w Niemczech wykazały, że we wskazanej partii produktu, przekroczono najwyższy dopuszczalny poziom estrów glicydowych, (2,37 ± 0,67 mg/kg), wysoki poziom oleju mineralnego (w tym węglowodorów aromatycznych (MOAH): 25,0 ± 7,5 mg/kg i węglowodorów nasyconych (MOSH): 59,5 ± 17,8 mg/kg).

Estry glicydowe mają charakter rakotwórczy!

Obecnie Państwowa Inspekcja Sanitarna nadzoruje proces wycofywania i działania podejmowane przez konsumentów produktu w Polsce. Ci, którzy mają olej w swojej kuchni, nie powinni go spożywać! Taką samą decyzję odnośnie „Rizi Olej z ryżu” podjęto również w Niemczech.

Pod koniec kwietnia GIS wycofał ze sprzedaży olej z ryżu MI’RA o numerze partii L0041 wyprodukowany dla Italmex. Również w nim stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu estrów glicydowych, a także estry 3-monochloropropanodiolu. Z kolei pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy, że wycofano olej ryżowy: SoRiso Olej z ryżu naturalny 100 %.

Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować