×

8 intrygujących powodów, dla których ludzie sukcesu noszą te same ubrania każdego dnia

Pomimo obsesji społeczeństwa związanego z modą, tak zwana „garderoba w pigułce” nabiera rozpędu. Odnosi się to do idei noszenia kilku podstawowych ubrań przez cały czas. Najbardziej zaskakującym faktem jest to, że coraz więcej ludzi sukcesu popiera pomysł.

Oto osiem fascynujących powodów, dla których tak się dzieje. Jest to o wiele bardziej interesujący temat, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

1. Mniej decyzji

Zmęczenie decyzjami odnosi się do pogarszającej się jakości decyzji podejmowanych przez jednostkę po długiej sesji ich podejmowania. Tak więc, dla osób, które w ciągu dnia muszą rozstrzygać różne dylematy, usunięcie choćby jednego z nich, jak na przykład wyboru stylizacji, pozostawia więcej przestrzeni psychicznej i wpływa na wydajność przez resztę dnia.

„Noszę tylko szare i niebieskie garnitury. Próbuję ograniczyć wybór. Nie chcę podejmować decyzji o tym, co jem lub co noszę. Mam zbyt wiele innych rzeczy do rozstrzygania” – mówi Barack Obama

„Jedna błaha rzecz mniej w godzinach poranny prowadzi do lepszych decyzji w kwestii spraw, które naprawdę się liczą” – uzasadnia Mark Zuckerberg

2. Oszczędzanie czasu i miejsca

Nie mamy pojęcia jak dużo miejsca zajmują wszystkie nasze rzeczy, dopóki nie zaczniemy robić porządków. Jednak kiedy już się za nie zabieramy, nagle zaczynamy czuć się wolni.

Projekt 333 pokazał w jak prosty i szybki sposób można odmienić życie. Eksperyment polegał na noszeniu 33 rzeczy z szafy przez okres 3 miesięcy. Szybko zostały odkryte jego korzyści – ograniczony wybór sprawił, że mniej czasu i przestrzeni zostało zmarnowane, a decyzje podejmowane bardzo szybko.

3. Mniej stresu

Matilda Kahl, dyrektor artystyczny z Nowego Jorku tłumaczy, że wybiera ten sam strój codziennie, gdyż dzięki temu nie musi podejmować decyzji ani marnować czasu w porannych godzinach. To z kolei ogranicza stresujące sytuacje dotyczące naszego ubioru. Czarne spodnie i klasyczna białą koszula zdecydowanie nie są źródłem niepokoju i nadają się na każdą okazję.

4. Mniejsza strata energii

Mniej ubrań to również mniej prania, prasowania, układania i dobierania. Czas i energię, którą zazwyczaj poświęcamy na uporządkowanie naszej garderoby, śmiało możemy przeznaczyć na coś bardziej interesującego.

5. Więcej spokoju

Nie warto ślepo podążać za modą. Trendy zmieniają się z prędkością światła i mogą wprowadzić spore zamieszanie w naszym portfelu i szafie. Trzymając się własnych preferencji i mniejszej garderoby, otwieramy sobie drzwi do zmian. Ubrania sprzed ciąży mogą już nigdy nie pasować. I to się tyczy każdej sytuacji, gdyż z czasem zmienia się również nasze ciało.

6. Ikoniczne

Alicja Gregory jest pisarką mieszkającą w Nowym Jorku. Kobieta wyjawia, że noszenie tego samego stroju codziennie podkreśla nasz status i sprawia, że właśnie z danym strojem jesteśmy kojarzeni. Czy ktoś wyobraża sobie Steva Jobsa bez czarnego golfu?

7. Mniejsze koszty

Przyznajmy się, ile mamy w szafie rzeczy, które są noszone rzadko lub w ogóle? Choć wydaliśmy na nie pieniądze, prędzej czy później nieużywane ubrania znikną z naszej szafy. Co więcej, spora część naszych zakupów jest spowodowana chwilowym kaprysem, a nie faktyczną potrzebą.

Więc oprócz czasu, energii i przestrzeni, warto również zaoszczędzić pieniądze?

8. Idealne dopasowanie

Denaye Barahona jest młodą matką, która kilka miesięcy temu uporządkowała swoją garderobę pozostawiając tylko pasujące do siebie rzeczy.

„Moja szafa kiedyś była chaotyczna. Większość ubrań nie pasowała do siebie, więc skompletowanie odpowiedniego stroju zajmowało sporo czasu. Teraz mam pewność, że bez względu na to co wybiorę, wszystko do siebie pasuje i nie muszę się martwić o swój strój. Nie tylko wyglądam lepiej, ale również tak się czuję”

Łatwo, wszechstronnie i zawsze dopasowane. Jeszcze jeden powód, dla którego warto uporządkować garderobę i pozbyć się zalegających rzeczy.

Polecane

Może Cię zainteresować