×

Fotowoltaika może powodować pożary. Strażacy apelują do posiadaczy instalacji

Fotowoltaika może powodować pożary, dlatego tak ważne jest, aby zredukować potencjalne zagrożenie do minimum i ułatwić pracę strażakom, jeśli zajdzie taka potrzeba. W związku z tym straż pożarna ma apel do prosumentów.

Instalacja fotowoltaiczna

Instalacje fotowoltaiczne niosą za sobą wiele zalet. Te najbardziej istotne to: niższe rachunki za prąd,  korzystny wpływ na środowisko, większa niezależność od podwyżek cen energii, możliwość pozyskania dofinansowania czy łatwość obsługi instalacji. Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach decyduje się na to rozwiązanie tak wielu Polaków. Fotowoltaika ma jednak pewien istotny minus, który może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

Fotowoltaika może powodować pożary

Fotowoltaika może powodować pożary i to całkiem trudne do opanowania. Winowajcą są zazwyczaj wadliwe materiały czy błędy montażowe, które mogą prowadzić do zwarć, co w przypadku przepływu prądu stałego może skutkować wzrostem temperatury, pojawieniem się łuku elektrycznego i ognia.

Z tego też powodu strażacy powinni zostać poinformowani o tym, że zdecydowaliśmy się na instalację fotowoltaiczną. Powodem jest przede wszystkim fakt, że baterie generują napięcie nawet po wyłączeniu wszelkiego rodzaju zabezpieczeń.

Po przyjeździe na miejsce pożaru strażacy dokonują rozpoznania. Jedną z pierwszych czynności jest odłączenie dopływu prądu do instalacji elektrycznej. Ogranicza to ryzyko dla strażaków, gdyż najczęściej używanym środkiem gaśniczym jest woda, która jak wiadomo przewodzi prąd. Niestety pomimo odłączenia falownika od sieci elektroenergetycznej panele nadal generują napięcie

– mówi w rozmowie z „Gazetą Lubuską” młodszy brygadier Dariusz Szymura, rzecznik KW PSP w Gorzowie Wielkopolskim.

Strażacy apelują do posiadaczy instalacji fotowoltaicznych

Ostrzeżenie strażaków przed posiadaniem instalacji fotowoltaicznej nie musi być słowne. Świetnie sprawdzi się znak informacyjny w postaci znormalizowanej naklejki. Tą należy umieścić w złączu instalacji elektrycznej, w miejscu pomiaru, jeśli jest oddalony od złącza, w jednostce odbiorcy lub tablicy rozdzielczej.

Zaleca się również umieszczenie specjalnej tabliczki informującej o posiadaniu instalacji fotowoltaicznej na ogrodzeniu posesji lub elewacji budynku. Takie informacje niewątpliwie pomagają w przeprowadzeniu akcji gaśniczej.

Źródła: gadzetomania.pl
Fotografie: YouTube (miniatura wpisu), www.youtube.com, Pxhere, Gov.pl

Może Cię zainteresować