×

4 fakty dotyczące zmarłych, które mogą doprowadzić do szoku! Nie tak to sobie wyobrażałem…

Śmierć jest nieunikniona i w końcu dotknie każdego z nas. Co jednak dzieje się z naszym ciałem i świadomością, gdy już odejdziemy z tego świata? Jak na to wszystko reagują nasi najbliżsi?

Oto 5 zaskakujących faktów dotyczących życia po śmierci.

1. Miejsce pochówku

Szacunek dla zmarłych, pochówek czy kremacja to tylko kilka z podstawowych zachowań odnoszących się do zmarłej osoby. Niektóre aspekty są silnie regulowane – minimalna głębokość grobu, umiejscowienie cmentarzyska i wiele innych. Istnieje jednak wiele odstępstw dotyczących chociażby miejsca pochówku. Pogrzeb w przykościelnym cmentarzu nie jest jedynym rozwiązaniem. Dokonuje się pochówku na polach, w lasach, morzach, a nawet zakopuje się ciała zmarłych na własnym podwórku!

2. Dwie nowe opcje pochówku

Pochówek i kremacja to zdecydowanie dwa najczęstsze sposoby na „pozbycie się” ciał zmarłych . Co raz częściej używa się jednak dwóch nowych metod!

Pierwszą z nich jest resomacja, która jest już możliwa w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych i Australii. Na czym polega? W ciągu 3 godzin ciało człowieka wewnątrz stalowego kontenera jest rozkładane przez tzw. hydrolizę alkaliczną, uważaną przez jej twórców za proces bardziej ekologiczny od kremacji. W efekcie otrzymujemy jałową ciecz i kości, które mogą być skruszone i podane rodzinie zmarłej osoby (podobny do popiołów po kremacji).

Drugą metodą jest promesja, która uważana jest za opcję proekologiczną. Ciekły i bardzo zimny azot mrozi ciało po czym zostaje rozbijane przez wibracje ultradźwiękowe. Proszek (ok. 30% pierwotnej wagi ciała) jest umieszczany w biodegradowalnej trumnie ze specjalną, żelazną siatką, aby skruszone ciało z czasem mogło przeniknąć do gleby.

fakty-o-zmarlych-1

3. Państwa życzenia się nie liczą

Niektórzy ludzie jeszcze za życia chcą zostać pochowani na swój sposób. Ludzie niestety bardzo rzadko dostosowują się do tych „pogrzebowych instrukcji”. Spory dotyczące tego jak pozbyć się ciała niekiedy mogą wywołać kłótnie na tle rodzinnym. Zgodnie z obowiązującym prawem angielskim, współmałżonek lub partner mają pierwszeństwo przy podejmowania takich decyzji, następnie są to dzieci, a dopiero później rodzice i rodzeństwo. Jeżeli dwie osoby będące tak samo upoważnione (np. rodzeństwo) kłóci się między sobą na temat ustaleń dotyczących pogrzebu, to niestety nie ma w tym przypadku prawnie powiedziane, kto powinien podjąć taką decyzję. Sądy angielskie mają tendencję do decydowania na podstawie indywidualnych przypadków.  W innych krajach, nie ma specjalnego ustawodawstwa.

4. Wirtualny pogrzeb

Czasy, gdy „budowano” symboliczne nagrobki już dawno minęły. Co raz częściej upamiętniamy zmarłych za pomocą internetu czy nawet poprzez „facebookowe pomniki”. Pamiętajmy, że możemy usunąć profil zmarłej osoby czy też zamienić ją w pamiątkę po danej osobie.

Shutterstock

Shutterstock

Może Cię zainteresować