×

Dzieci znalazły zużyte strzykawki z igłami. Maluchy pokłuły się nimi

Dzieci pokłute strzykawkami nieznanego pochodzenia – właśnie tak skończyła się zabawa przy bydgoskim śmietniku. Cała trójka trafiła natychmiast na badania do szpitala. Matka jednego z nich poinformowała o sprawie policję. Funkcjonariusze wszczęli śledztwo.

Dzieci pokłute strzykawkami po niebezpiecznej zabawie

Wyobraźnia dzieci nie zna granic, ale czasem nie zdają sobie sprawy, z tego, jak bardzo niebezpieczne mogą być niektóre zabawy. Doskonale pokazuje to niedawny przypadek z Bydgoszczy. 1 września na Wyżynach trójka dzieci znalazła koło śmietnika kilka strzykawek. Niestety rodzice nie dostrzegli, czym bawią się ich maluchy.

Po zajściu cała trójka dzieci trafiła do szpitala na badania. Na szczęście dzieci mogły już opuścić szpital, ale przez najbliższe miesiące będą musiały pozostać pod ścisłą obserwacją lekarzy.

strzykawka na ziemi
Imgur

Dzieci zostały pokłute strzykawkami – policja bada sprawę

Dzień po zajściu, matka jednego z nich poinformowała o zdarzeniu policję. O szczegółach sprawy opowiedział Przemysław Słomski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy:

Z relacji kobiety wynikało, że podczas zabawy dzieci ukłuły się igłami po zużytych strzykawkach, które prawdopodobnie leżały w pobliżu śmietnika. Poszkodowane dzieci trafiły do szpitala na badania. Prowadzimy postępowanie w sprawie. Wyjaśniamy w jaki sposób strzykawki znalazły się w tym miejscu. Na razie nikt nie usłyszał zarzutów

strzykawki na stole
Twitter

Dziennikarzom „Fakt24”, udało się nieoficjalnie ustalić, że najprawdopodobniej strzykawki pochodziły z przychodni stomatologicznej. Sanepid przeprowadził już w placówce kontrole i ukarała jej dyrekcję mandatem. Jednak to nie koniec sprawy karnej. Policja prowadzi postępowanie w sprawie narażenia ludzi na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo zdrowia.

strzykawka i paczka po lekach na ziemi
Twitter

Co robić ze zużytymi strzykawkami?

Ta sytuacja przypomina o problemie z utylizacją leków i odpadów medycznych z naszych domów. Placówki medyczne zwykle przestrzegają odpowiednich przepisów i mają odpowiednie procedury, które pozwalają im na utylizację tego typu odpadów medycznych. Niestety osoby prywatne często nie mają takich możliwości. Apteki przyjmują stare leki, ale w kwestii strzykawek wszystko wygląda inaczej.

pojemnik na strzykawki w aptece
Imgur

Mało która apteka ma odpowiednie pojemniki, które pozwalają pozbyć się tego typu odpadów w bezpieczny sposób. Osoby, które przyjmują zastrzyki w domach, często wyrzucają je do zwykłych śmieci, ponieważ nie wiedzą, co mają z nimi zrobić. Niestety nadal brak odpowiednich przepisów, które określiłyby, co osoby prywatne mają robić ze zużytymi strzykawkami. W tym przypadku rodzicom pozostaje tylko rozmawiać ze swoimi pociechami na temat tego typu zagrożeń od najmłodszych lat. Niestety czasem wszelkie argumenty przegrywają z dziecięcą ciekawością.

_________________________________
*Zdjęcia mają charakter poglądowy

Może Cię zainteresować

zamknij