×

Dziadkowie mają ulubionego wnuka? Interesujące wyniki ankiety

Czy dziadkowie mają ulubionego wnuka? Psycholodzy uważają, że sprawienie, by dziecko czuło się kochane i wyjątkowe, pielęgnuje jego pewność siebie. To dość oczywiste, ale jak wcielić tę oczywistość w życie? Jak pokazują wyniki ankiety, może to być trudniejsze, niż sądzisz.

Dziadkowie mają ulubionego wnuka?

W ankiecie zapytano 1111 dziadków oraz babć o to, czy wśród swoich wnuków mają jednego ulubieńca, którego zdarza im się faworyzować.

Okazuje się, że aż 42% ankietowanych odpowiedziało twierdząco. Tylko 9% pozostało niezdecydowanych. Co więcej, ponad połowa dziadków, którzy faworyzują wnuka, nie wstydzi się posiadania ulubieńca i nie widzi w tym fakcie nic złego.

Rodzeństwo nieświadome?

Jak pokazuje ankieta, większość dziadków uważa, że żadne z wnuków nie wie o tym, które z nich jest faworyzowane. Główny zainteresowany również.

Aż 66% ankietowanych, którzy przyznali się do posiadania ulubionego wnuka, twierdzi, że jego rodzeństwo nie wie o tym, że to on/ona ma najwięcej uwagi i uczucia ze strony dziadków.

Natomiast ponad 40% uważa, że nawet sam faworyt nie jest świadomy sytuacji.

Czy tak jest w rzeczywistości?

„Zły” wnuk

Ankieterzy poszli o krok dalej i postanowili ustalić, co wpływa na fakt, że jeden wnuk zasługuje na ciepłe uczucia ze strony dziadków bardziej, niż inne.

Okazuje się, że wygląd nie ma tutaj żadnego znaczenia (na szczęście!). Nie decyduje również płeć.

Ulubiony wnuk to taki, który jest radosny i śmieje się więcej niż inni. Ale to, co dla dziadków jest najważniejsze, to… bezwarunkowa miłość. Liczy się po prostu to, ile uwagi otrzymują dziadkowie: czy wnuk okazuje im zainteresowanie i czułość.

Ale decydują również inne czynniki. Np. to, czy wnuk lub wnuczka przypominają ulubione dziecko dziadków.

70% ankietowanych stwierdziło, że ich wnuki nie zmieniają się z czasem. A to oznacza, że raz zdobytą sympatię i słabość dziadków, naprawdę ciężko zgubić. Ale ciężko również zdobyć ich uczucia.

Takie sytuacje mogą być frustrujące, szczególnie dla bardzo emocjonalnych i wrażliwych dzieci, które bacznie obserwują zachowania dorosłych.

Warto również pamiętać, że nierówny podział sympatii zdarza się zarówno rodzicom, jak też dziadkom.
Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), Pixabay.com

Może Cię zainteresować