×

Czy Polacy chcą zmiany terminu wyborów prezydenckich? Zaskakujące opinie

Czy Polacy chcą zmiany terminu wyborów prezydenckich? Zdania obywateli są podzielone. Jednak wyniki przeprowadzonej przez nas ankiety dają dużo do myślenia.

Wybory prezydenckie 2020

Na początku lutego podano informację, że termin wyborów prezydenckich został wyznaczony na 10 maja. Ewentualna druga tura miałaby odbyć się 24 maja. Wtedy jednak nie był jeszcze w Polsce ogłoszony stan epidemii.

Chociaż nie wiadomo jeszcze, jak rozwinie się ta sytuacja, Jarosław Kaczyński w swoich wypowiedziach ciągle podkreśla, że wybory muszą być przeprowadzone w terminie. Inaczej złamane zostałoby prawo konstytucyjne:

Tak, [wybory] powinny się odbyć i administracja państwowa obydwu rodzajów – bo to jest i rządowa, i samorządowa, proszę pamiętać tutaj o roli administracji samorządowej – mają konstytucyjny obowiązek podjąć działania, bo zbliżają się już pierwsze terminy ku temu, żeby te wybory się odbyły. Jeśliby tego nie robiły, to łamałyby konstytucję.

Wczoraj w nocy odbyło się głosowanie w kwestii tarczy antykryzysowej. PiS zgłosił również poprawkę dotyczącą zmian w kodeksie wyborczym. Mają one ułatwić wybory osobom, które znajdują się w kwarantannie bądź są w grupie wysokiego ryzyka. Dzięki poprawce będą mogły zagłosować korespondencyjnie.

Czy Polacy chcą zmiany terminu wyborów?

Jednak czy Polacy chcą, aby wybory odbyły się w terminie? Wyniki naszej facebookowej ankiety nie pozostawiają najmniejszych wątpliwości. Ponad 95% głosujących (z ponad 80 tys. osób, które oddały głos) nie zgadza się na wybory w terminie majowym.

Internauci tłumaczą także, dlaczego ich zdaniem wybory powinny zostać przełożone:

Szkoda pieniędzy na wybory można je lepiej przeznaczyć na walkę z wirusem szpitale są w potrzebie !!!!!!!!!
Wiadomo że każdy z nas jest zmęczony i przerażony cala sytuacją ale jak trzeba siedzieć w domu to trzeba i na wybory się
N I E wybieram bo szanuję zdrowie swoje i innych

Oczywiście że Nie !!
Każdy ma prawo oddac swój głos a w obecnej sytuacji większość ludzi nie zdecyduje się pójść zagłosować ,ten dziadowski rząd zabiera nam tą możliwość

Sami za Naród będą głosować..Ludzie powinni tam wogole nie iść..To nie czasy Gierkowskie ze harcerze po domach chodzili i doprawadzali starszych ludzi do punktów wyborczych lub taxi dowozila opłacone przez państwo. ZostanWdomu…!!!!

Niestety zdanie tysiecy czy milionow ludzi nie ma znaczenia, liczy sie tylko zdanie jednego posla. Mamy juz pelna dyktature z fasadowymi instytucjami, ktore tylko kosztuja ogromne pieniadze! Nic nie znacza, niczego niezmieniaja, niczego nie blokuja!

Pojawiły się także opinie osób, które uważają, że nie ma powodów, aby panikować:

po pierwsze do 10 maja jest sporo czasu po drugie jak nie przesuną wyborów to powiecie ze narażają ludzi a jak przesuną to powiecie ze łamią zasady konstytucji

Trochę szacunku dla ludzi rządzących nie macie ludzie wstydu

Jeszcze nie wiadomo co z Wielkanocą będzie a wy już się martwicie o wybory

Jeszcze przez 6 dni możecie oddawać swoje głosy oraz wyrażać zdanie na temat nadchodzących wyborów prezydenckich

Źródła:
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować