×

Polacy nie chcą 500 plus? Wynik badania nie pozostawia złudzeń

Polacy nie chcą 500 plus wypłacanego w wyższej kwocie. Instytut Badań Rynkowych i Społecznych na zlecenie Business Insider Polska przeprowadził interesujące badanie, z którego wynika, że Polacy nie chcą otrzymywać od państwa więcej pieniędzy. Wyniki ankiety są wyjątkowo zaskakujące.

Polacy nie chcą 500 plus?

Mówi się, że programy finansowego wsparcia są magnesem, który przyciąga wyborców Andrzeja Dudy. Tymczasem najnowszy sondaż przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych wskazuje, że stosunek większości Polaków do programu 500 plus jest zupełnie inny niż mogłoby się wydawać.

Na pytanie o to, czy Polacy chcieliby, aby prezydent dążył do zwiększenia wypłacanej rodzinom kwoty w ramach obecnego programu 500 plus aż 65,5 procent ankietowanych udzieliło odpowiedzi przeczącej. Zaledwie 24,2 procent badanych chciałoby, aby kwota została podwyższona. 10,3 procent ankietowanych nie ma zdania na ten temat.

W ankiecie znalazło się także pytanie o budzącą wiele kontrowersji propozycję podwyższenia wieku emerytalnego. 59,8 procent głosujących uważa, że jest to zły pomysł. 44,1 procent jest „zdecydowanie przeciw”. 15,7 procent zaznaczyło odpowiedź „raczej nie”. Polacy nie chcą pracować dłużej, nawet jeśli wiązałoby się to z wyższą emeryturą. 6,7 procent osób nie ma na ten temat zdania. 33,4 procent zapytanych o zdanie odpowiedziało, że jest w stanie zaakceptować sytuację, w której za dłuższy staż pracy przyznawane będzie wyższe świadczenie. Z tego 20,3 procent odpowiedziało „zdecydowanie tak”, a 13,1 procent „raczej tak”.

NIE dla euro w Polsce

Trudno określić, czy Polacy wykazują identyczny stosunek względem nowego programu 500 plus na wakacje, który przewiduje przyznanie wsparcia finansowego dla rodzin z dziećmi oraz seniorów i rencistów.

Wiadomo za to, że pomimo trwającego już 16 lat członkostwa w Unii Europejskiej, Polska nie zamierza przyjmować wspólnej waluty. Pytanie dotyczące wprowadzenia waluty euro w Polsce od lat przynosi niemal identyczną odpowiedź. Aż 57 procent nie chce w Polsce nowej waluty, a tylko 34,2 procent popiera takie zmiany. 8,7 procent osób wciąż się waha i zaznacza odpowiedź „nie wiem”.

Badanie przeprowadził 1 lipca IBRIS na reprezentatywnej próbie 1 100 Polaków metodą CATI.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Instagram, Twitter

Może Cię zainteresować