×

Do Polski nadciągają wichury. IMGW ostrzega wszystkie województwa

Trzymajcie mocno parasole! Do Polski nadciągają wichury. W niektórych regionach będą im towarzyszyły opady śniegu i deszczu. Porywy wiatru mogą sięgać nawet 110 kilometrów na godzinę – może być naprawdę niebezpiecznie. IMGW wydało ostrzeżenie dla całej Polski.

Do Polski nadciągają wichury!

Początek nowego tygodnia przyniesie nam załamanie pogody. O ile niedziela jest jeszcze pogodnym dniem, to nocą w całym kraju spodziewane są opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu.

Wysoko w Karpatach pokrywa śnieżna może zwiększyć się o 5 cm. Temperatura minimalna niewiele będzie różniła się od temperatur maksymalnych w dzień i wyniesie od -2 st. C na wschodzie kraju do plus 3 st. C na zachodzie. Nieco chłodniej będzie na terenach podgórskich — od -7 st. C do -3 st. C.

– informuje Onet.

Stopniowo zacznie rosnąć także siła wiatru. Już w ciągu dnia miejscami pojawią się silniejsze podmuchy. Ale to poniedziałek przywita nas mocnym uderzeniem. Czeka nas załamanie pogody. Polska dostanie się pod wpływ niżu rosyjskiego, który przyniesie bardzo silny wiatr.

Dodatkowo z północy na południa będzie przemieszczał się front, który przyniesie różnorodne opady. Po przejściu wichury do Polski spłynie zimne arktyczne powietrze.

IMGW wydało ostrzeżenie dla całej Polski

Najsilniej powieje na północy kraju, gdzie silny wiatr uderzy już z samego rana. Porywy wiatru mogą sięgać nawet 110 km/h! W kolejnych godzinach wichura dotrze do kolejnych regionów Polski. Szczególnie niebezpiecznie może być w Polsce centralnej, na południu i południowym-wschodzie. Według prognoz, wystąpią tam maksymalne porywy na poziomie nawet 80-90 km/h.

Powieje tez nad resztą kraju, ale tam wiatr będzie nieco łaskawszy – podmuchy osiągną 70-80 km/h. Wieczorem powieje głównie na wschodzi Polski (spodziewany wiatr o prędkości 65 km/h).

Tak silny wiatr w połączeniu z opadami, może być bardzo niebezpieczny. IMGW wydał ostrzeżenie dla całej Polski. Alerty II stopnia obowiązują w następujących województwach:

  • pomorskie i kujawsko-pomorskie (ważne od godz. 21-22 w niedzielę do godz. 18 w poniedziałek)
  • warmińsko-mazurskie (ważne w godz. 3-21 w poniedziałek)
  • mazowieckie (ważne od godz. 22 w niedzielę do godz. 23 w poniedziałek)
  • podlaskie (ważne w godz. 7-22 w poniedziałek)
  • lubelskie (ważne od godz. 23 w niedzielę do godz. 3 we wtorek)
  • lubuskie (ważne od północy z niedzieli na poniedziałek do godz. 14 w poniedziałek)
  • łódzkie i wielkopolskie (ważne do północy z niedzieli na poniedziałek do godz. 16-17 w poniedziałek)

Alerty I stopnia będą obowiązywać w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim oraz świętokrzyskim. Wejdą w życie w godz. 6-8 w poniedziałek, a wygasną w godz. 17-19 tego samego dnia.

Szalejące wichury mogą powodować liczne awarie energetyczne i szkody. Zarówno ostrzeżenie II, jak i I stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. W obu przypadkach zalecana jest ostrożność i śledzenie komunikatów pogodowych.

Fotografie:

Może Cię zainteresować

zamknij