×

Długotrwałe skutki COVID-19 mogą być o wiele gorsze od samej choroby

Ponowna hospitalizacja, problemy psychiczne i zdrowotne to długotrwałe skutki COVID-19. Wyniki badań naukowców z University of Michigan nie nastrajają optymizmem.

Długotrwałe skutki COVID-19

W większości COVID-19 przechodzi się łagodnie, czasem nawet bezobjawowo. Jednakże nie brakuje ciężkich przypadków, które trzeba hospitalizować. Okazuje się także, że koronawirus ma skutki długofalowe i zostawia aż nazbyt wyraźny ślad w naszym organizmie. Naukowcy z University of Michigan zebrali dane odnośnie osób, które zmarły po przebyciu choroby.

W ciągu dwóch miesięcy od opuszczenia szpitala zmarło blisko 7 proc. chorych, w tym ponad 10 proc. leczonych na oddziale intensywnej terapii. Aż 15 proc. z tych przypadków znalazło się z powrotem w szpitalu. Dane pochodzą od ponad 1250 pacjentów leczonych wiosną i latem w 38 szpitalach w Michigan, kiedy to stan ten był jednym z pierwszych, w których odnotowano szczyt przypadków.

Dane te sugerują, że problemy związane z COVID-19 wykraczają daleko poza szpital i daleko poza strefę zdrowotną. Psychiczne, finansowe i fizyczne skutki tej choroby wśród osób, które przeżyły, wydają się znacznie poważniejsze niż sądziliśmy do tej pory.

– stwierdził dr Vineet Chopra, naczelny autor badania i dyrektor medycyny szpitalnej na Uniwersytecie Michigan.

Kłopoty z powrotem do normalności

Badacze przeprowadzili także wywiady telefoniczne z 488 pacjentami, którzy 60 dni wcześniej byli hospitalizowani. Okazało się, że spora część z nich dalej ma problemy ze zdrowiem. Ponad 39 proc. ankietowanych pacjentów stwierdziło, że nie wróciło jeszcze do normalnych zajęć.

12 proc. pacjentów stwierdziło, że nie mogą już samodzielnie zadbać o siebie, w taki sam sposób, jak przed zachorowaniem. Prawie 23 proc. stwierdziło, że po wejściu po schodach dostaje zadyszki. ⅓ przypadków ma ciągłe objawy podobne do COVID-19, w tym wielu, którzy nadal mieli problemy ze smakiem lub zapachem.

Spośród osób, które miały wcześniej pracę, 40 proc. stwierdziło, że nie może wrócić do pracy. Chodzi głównie o kwestie zdrowotne, a niektórzy z tego powodu stracili pracę. A 26 proc. osób, które wróciły do ​​pracy, stwierdziło, że muszą pracować mniej godzin lub mają ograniczone obowiązki ze względu na stan zdrowia.

Prawie połowa ankietowanych stwierdziła, że ​​ich doświadczenia z COVID-19 wywarły na nich emocjonalny wpływ. Mniejsza część stwierdziła, że z tego powodu potrzebuje pomocy psychiatrycznej. Ponad 37 proc. osób stwierdziło, że ​​ich doświadczenie z COVID-19 w niewielkim stopniu wpłynęły na ich budżet domowy. Jednakże prawie 10 proc. badanych stwierdziło, że wykorzystało większość lub całość swoich oszczędności. 7 proc. nie ukrywa, że zmuszona jest racjonować żywność oraz ograniczać wydatki do minimum.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie medycznym „Annals of Internal Medicine”.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: labblog.uofmhealth.org, www.acpjournals.org, https://wiadomosci.radiozet.pl/Koronawirus/Koronawirus.-Skutki-ciezkiego-przebiegu-COVID-19.-15-proc.-ponownie-wraca-do-szpitala?fbclid=IwAR0GanOGb8E3p5BKiC1cu2ybBQ5_ibadpqpL1axDs0BEk8bG0Q1kZeSNthU
Fotografie: Pixabay, commons.wikimedia.org

Może Cię zainteresować