×

Dlatego trzeba odłączać wszystko od prądu w czasie burzy! Ten film otwiera oczy

Dlaczego należy wyłączyć urządzenia elektryczne podczas burzy? Doskonale widać to na nagraniu, udostępnionym przez jednego z internautów. Mężczyzna zdołał uwiecznić moment, w którym piorun trafił w sieć elektryczną. Doszło do wybuchu transformatora!

Dlaczego należy wyłączyć urządzenia elektryczne podczas burzy?

Nie wszyscy pamiętają o tym, by odłączyć urządzenia elektryczne podczas burzy. A może wcale nie trzeba tego robić? Portal Twoja Pogoda opublikował nagranie, które dostarcza odpowiedzi na to pytanie. Krótki filmik, przesłany przez czytelnika portalu, dobitnie pokazuje co może się wydarzyć podczas burzy.

Do zdarzenia doszło, gdy burza przeszła przez Rzeszów. Piorun trafił w sieć elektryczną i doszło do wybuchu transformatora. Większość mieszkańców miejscowości Nowy Borek utraciła dostęp do prądu. W domach mogło też dojść do spalenia sprzętów elektrycznych, podłączonych do prądu.

Wystarczyły ułamki sekund, by zrobiło się naprawdę niebezpiecznie…

Piorunochron nie wystarczy

Warto podkreślić, że piorunochron chroni budynek, nie chroni jednak znajdujących się w budynku urządzeń. Również listwy nie ochronią sprzętu przed bezpośrednim wyładowaniem. Podczas uderzenia pioruna zniszczeniu może ulec nie tylko podłączony sprzęt, ale i sama listwa.

Portal Twoja Pogoda przypomina, że najbardziej czuła na wyładowania jest elektronika, w tym komputery oraz sprzęt RTV. Podczas burzy najlepiej odłączyć ten sprzęt z gniazdek elektrycznych. Wyładowania są groźne również dla sprzętu AGD, szczególnie lodówek i zamrażarek, które pracują przez cały czas. Dla bezpieczeństwa na czas burzy lepiej odłożyć również wykonywanie innych domowych czynności (prasowanie, pranie itp.).

Jeśli w dzień burzowy wychodzimy z domu na dłużej, najlepiej profilaktycznie odłączyć sprzęt. Jeżeli wybieramy się w dłuższą podróż, szczególnie latem, najlepszym rozwiązaniem jest wyłącznie dopływu prądu do mieszkania lub domu. Można odciąć zasilanie głównym wyłącznikiem (bezpiecznikiem głównym) lub wykręcić wszystkie bezpieczniki.

Fotografie: Facebook/Twoja Pogoda (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x