×

Załamanie pogody w maju. IMGW ostrzega, że będzie bardzo niebezpiecznie

Załamanie pogody w maju zbliża się wielkimi krokami. Niestety. Choć teraz dookoła wszystko kwitnie i zieleni się na całego, a słoneczko i temperatura dosłownie nas rozpieszczają, to aura już niedługo się zmieni. IMGW ostrzega – może być bardzo niebezpiecznie.

Załamanie pogody w maju

Maj przywitał większość nas bardzo łaskawie i można powiedzieć, że odrobinę rozpieścił. Było pięknie – kolorowo, ciepło i słonecznie… No cóż już niedługo przestanie. Jeszcze chwila i pogoda nieźle da nam się we znaki. Nadchodzi bowiem jej pierwsze wiosenne załamanie.

Jeszcze wczoraj w stolicy naszego kraju było nawet 25 stopni Celsjusza w cieniu, ciśnienie plasowało się w okolicach 1014 hPa, a słońce zaszło o godz. 20:48, to już dziś powoli aura zacznie się zmieniać.

Zagrożona przede wszystkim jedna część kraju

Meteorolodzy nie mają ani wątpliwości, ani dobrych wieści. Być może patrzycie za okno i zastanawiacie się, o czym my w ogóle piszemy, „bo przecież jest tak cieplutko”, to miejcie świadomość, że już niedługo na horyzoncie pojawią się też burze.

W związku z poważnym zagrożeniem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed burzami i nawałnicami z gradem. Alert pierwszego stopnia ma obowiązywać od czwartku – 12 maja od godz. 7:30 do piątku – 13 maja do godz. 7:30.

W Polsce wschodniej i południowej zaznaczy się wpływ aktywnego frontu chłodnego. Na południowym wschodzie burze mogą być gwałtowne. Za frontem napłynie chłodniejsza masa powietrza i w weekend oraz na początku przyszłego tygodnia odczujemy ochłodzenie – szczególnie mieszkańcy północno-wschodniej Polski.

Kochani, uważajcie więc na siebie i pamiętajcie, że burze potrafią pojawić się w jednej chwili. Miejcie też na uwadze, żeby jeśli jest to tylko możliwe, w czasie burzy nie wychodzić na zewnątrz, ani pod żadnym pozorem nie chować się pod drzewami.

Przypominamy też, że znana jest już długoterminowa prognoza pogody na wakacje. Jeden miesiąc będzie zdecydowanie chłodniejszy, dlatego jeśli chcecie się poopalać, lepiej nie planujcie na niego urlopu😛.

Źródła: www.imgw.pl, www.planeta.pl
Fotografie: Zdj. poglądowe (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij