×

Dlaczego większość Azjatów nie ma papieru toaletowego w domu?

Korzystanie z papieru toaletowego jest oczywiste dla Europejczyków. Ale wcale nie jest tak powszechne, jak mogłoby nam się wydawać. Dlaczego Azjaci nie mają papieru toaletowego? Na próżno go szukać w wielu azjatyckich domach. Powodów jest kilka.

Dlaczego Azjaci nie mają papieru toaletowego?

Gdy padło hasło, by gromadzić zapasy w związku z pandemią, jednym z pierwszych produktów, po które sięgali klienci, był papier toaletowy. W Stanach Zjednoczonych i w wielu europejskich krajach nagle się okazało, że papier toaletowy może być towarem deficytowym. Ba, takim, o który niektórzy klienci są nawet skłonni stoczyć bój.

Jednak nie dla wszystkich papier toaletowy jest dobrem pierwszej potrzeby. Są nawet takie miejsca, w których jest to produkt uznawany za zbędny. Według szacunków aż dwie trzecie ludzi na świecie nie używa papieru toaletowego! Czy to oznacza, że są oni na bakier z higieną? Wręcz przeciwnie. Pewnie wielu z nich w ten sposób pomyślałoby o nas.

Różnice kulturowe pod tym względem doskonale widać na przykładzie azjatyckich krajów. Na przykład w Indonezji, na Filipinach, w Tajlandii i Indiach w łazienkach raczej nie znajdziesz miękkiej, białej rolki – produktu, który może się wydawać tak oczywisty. Znajdziesz natomiast… szeroki plastikowy rondel. Z kolei Japończycy zamiast bidetów mają czyszczącą deskę sedesową. Skąd takie różnice?

6 głównych powodów

Masowa produkcja papieru toaletowego rozpoczęła się w USA w 1857 roku. Jednak nie oznacza to, że od tego momentu papier toaletowy stał się produktem niezbędnym. Chociaż pierwsza wzmianka na temat wykorzystania w toalecie papieru pochodzi od chińskiego uczonego, dziś w większości azjatyckich domów nie korzysta się z papieru toaletowego. Dlaczego?

#1 Tamtejsza kanalizacja nie jest przystosowana do papieru – spuszczanie papieru w toalecie może się zakończyć ogromnymi problemami technicznymi i koniecznością wzywania pomocy hydruaulicznej. W niektórych miejscach korzysta się z papieru, ale wyrzuca się go do kosza na śmieci, który stoi obok sedesu. Zamiast papieru Azjaci używają najczęściej misek z wodą, bidetów lub pryszniców bidetowych.

#2 Papier toaletowy może powodować podrażnienia – osoby, które zmagają się z nadżerkami lub hemoroidami, szorstki papier wolą wymienić po prostu na wodę.

#3 Korzystanie z papieru może prowadzić do infekcji układu moczowego – to, co robimy w toalecie, raczej pozostaje tematem tabu, a zatem nikt nie rozmawia o technikach podcierania. Ale chociaż może się to wydawać śmieszne lub żenujące, nieprawidłowe podcieranie się może prowadzić do problemów i rozprzestrzeniania się bakterii. W tym starciu znowu wygrywa bidet, ewentualnie korzystanie z chusteczek nawilżających.

#4 Kwestie kulturowe – Arabowie podmywają się po każdej wizycie w toalecie. Wynika to z islamskiej etykiety. Podobnie postępują m.in. mieszkańcy Indii.

#5 Korzystanie z papieru jest niehigieniczne? Chociaż Europejczycy pewnie stwierdziliby, że jest wręcz przeciwnie, w kwestii higieny w starciu woda vs papier toaletowy zdecydowanie wygrywa woda.

#6 Korzystanie z papieru toaletowego jest szkodliwe dla środowiska – tylko w Stanach Zjednoczonych co roku zużywa się 36,5 miliarda rolek papieru toaletowego. By wyprodukować taką ilość, przetwarza się 15 milionów drzew, wykorzystuje się dużo wody, wybielaczy, prądu i opakowań. Korzystanie z bidetu jest zatem zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku.

Skoro korzystanie z bidetu ma tyle zalet, warto dodać, że to Francuzi wymyślili pierwszy bidet.

Fotografie:

Może Cię zainteresować