×

Zabraknie papieru toaletowego? Taki scenariusz jest możliwy już niedługo

Najpierw cukier, ocet, a teraz… papier toaletowy?! Nie da się ukryć, że ten wyraźnie drożeje, podobnie jak inne produkty papiernicze. Dlaczego tak jest i do czego to zmierza? Czy to oznacza, że niebawem w Polsce zabraknie papieru toaletowego?

W Polsce brakuje już nie tylko cukru

W Polsce brakuje cukru, a jeśli już jest, to jego cena jest nieporównywalnie wyższa niż jeszcze kilka miesięcy temu. Dla przykładu w serwisach aukcyjnych kilogram tego produktu kosztuje od 6,59 do niemal 10 zł! Podrożał jednak nie tylko ten „biały kryształ”. Rosną ceny żywności, paliwa, usług, raty kredytowe. Jest naprawdę drogo, a wiele wskazuje na to, że będzie jeszcze drożej.

Inflacja uderza w nas tym samym z każdej możliwej strony. Chciałoby się rzec, że również od tyłu, a to dlatego, że tyczy się także papieru toaletowego.

Media biją na alarm, gdyż cena papieru w Polsce niemal się podwoiła, a producenci już ostrzegają, że będzie jeszcze drożej! Wyraźnie droższy staje się tym samym nie tylko papier toaletowy, ale także kratony, żywność, ręczniki papierowe, książki czy zeszyty. Rodzice już drżą o wyprawkę szkolną dla swoich pociech i nie ma co się dziwić, bo z pewnością wydadzą więcej niż w poprzednich latach.

Jak podaje „Rzeczpospolita”, wyższe ceny uderzają jednak także w innych segmentach rynku. Drogi papier to droższe książki czy inne artykuły papiernicze, które Polacy wkrótce zaczną kupować w ramach szkolnych wyprawek

– informuje Interia.pl.

Zabraknie papieru toaletowego?

Najgorszy z możliwych scenariuszy zakłada, że jesienią możemy doświadczyć nawet niedoborów papieru. Skąd tak ogromny kryzys? Powodów jest kilka.

Pixinio

Pixinio

„Rzeczpospolita” wyjaśnia, że cena wykorzystywanej w przemyśle papierniczym celulozy rośnie od 2021 roku.

Stabilizację może przynieść dopiero spowolnienie gospodarcze i spadek zapotrzebowania na papier, które obecnie generuje wysoki popyt ze strony wielu sektorów

– podaje „Rzeczpospolita”.

Dlaczego cena papieru rośnie?

Michał Jarczyński, prezes Arctic Paper, zwraca uwagę, że rosnąca cena papieru wynika również z rosnących kosztów energii. Co więcej, mało kto wie, ale na cenę papieru finalnie wpływa także m.in. kurs ropy, ceny ropopochodnych środków chemicznych, cena organicznych składników takich jak np. skrobia czy wstrzymanie dostaw zbóż z Ukrainy.

Na ceny wpływa także sytuacja w logistyce, zatkane szlaki morskie oraz brak ciężarówek i kierowców w Europie. Wszystko to powoduje, że papier mocno drożeje

– wyjaśnia Michał Jarczyński.

Jest jeszcze jedna rzecz, z której warto zdawać sobie sprawę. Jeśli wzrosną ceny opakowań kartonowych, a to już się dzieje, finalnie czeka nas kolejny wzrost cen żywności, przed czym ostrzega dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner.

Źródła: www.planeta.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), pixnio.com

Może Cię zainteresować