×

Czy weganizm powoduje choroby psychiczne? Naukowcy przyglądają się tej kwestii

Czy weganizm powoduje choroby psychiczne? Badania naukowców rzucają ciekawe światło na dietę bez mięsa oraz na osoby, które się na nią decydują.

Czy weganizm powoduje choroby psychiczne?

Dieta wegańska może nie być tak zdrowa, jak się powszechnie uważa. Badanie zostało przeprowadzone przez University of Alabama. Stwierdzono w nim, że wegetarianie i weganie dwa razy częściej przyjmują leki na choroby psychiczne. Za stronę finansową odpowiadał National Cattlemen’s Beef Association.

W ich wyniku stwierdzono, że wegetarianie i weganie częściej doświadczają lęku i depresji. Dodatkowo są także bardziej 2-3 częściej skłonni do popełniania samookaleczeń, czy do myśli samobójczych. Częściej także zażywają leki na choroby psychiczne w ciągu swojego życia niż osoby spożywające żywność niewegetariańską, zwłaszcza produkty mięsne.

Głównym rezultatem była rozbieżność w występowaniu depresji, lęku i powiązanych warunków u konsumentów mięsnych w porównaniu do osób powstrzymujących się od mięsa. Wtórne wyniki obejmowały zachowania nastrojowe i samookaleczenia.

Wina diety czy wcześniejsze problemy?

Wyniki badań wskazują, że przejście na dietę bezmięsną może być „markerem behawioralnym”. Wygląda na to, że ludzie, którzy przechodzą na dietę bez mięsa prawdopodobnie mają problemy ze zdrowiem psychicznym. Osoby z kłopotami w sferze mentalnej częściej popadają w skrajności.

Doktor Aseem Malhotra, to kardiolog i dietetyk, który od lat krytykuje dietę wegańską oraz wegetariańską. Wyniki badań podsumował w następujący sposób:

Jeśli chcesz uniknąć zwiększonego ryzyka depresji, lęku i samookaleczenia się, jedz mięso. Jeśli zaś jesteś wegetarianinem lub weganinem ze względów etycznych, powinieneś dodatkowo zainwestować w strategię ochrony swojego zdrowia psychicznego.

Badania spotkały się z olbrzymią krytyką ze strony organizacji promujących weganizm. Głównym argumentem jest powiązanie z przemysłem mięsnym. Jednakże wyniki potwierdzają inne działania naukowe.

Zespół naukowców z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Południowej Indiany przeanalizował 18 badań w kwestiach żywienia. Wynika z nich, że 11 artykułów naukowych sugeruje, że osoby jedzące mięso mają lepsze zdrowie psychiczne niż wegetarianie. Z pozostałych 3 wykazały, że wegetarianie mieli lepszy nastrój lub objawy zdrowia psychicznego niż osoby jedzące mięso, a pozostałe cztery miały mieszane wyniki.

Czyżby dieta wegańska nie była tak zdrowa, jak się wydaje?

Źródła: nczas.com, www.ibtimes.sg, raisevegan.com, www.tandfonline.com
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), Freepik, Pixabay

Może Cię zainteresować