×

Czy masz skłonności psychopatyczne? Wystarczy odpowiedź na jedno pytanie

Czy masz skłonności psychopatyczne? Socjolodzy twierdzą, że każdy z nas spotkał psychopatę przynajmniej raz w życiu. Jednak często wyobrażamy sobie, że osobę o psychopatycznych cechach osobowości można rozpoznać już na pierwszy rzut oka. Ale czy na pewno tak jest?

Psychopaci to 2-3 proc. społeczeństwa

W filmach psychopaci zazwyczaj są przedstawiani jako seryjni mordercy i przestępcy o sadystycznych skłonnościach. Ale w rzeczywistości niewielu psychopatów jest przestępcami. Możemy ich spotykać w pracy, na ulicy, w sąsiedztwie.

Osobą o psychopatycznych cechach osobowości może okazać się ambitny student, właściciel firmy, najbliższy sąsiad, ekspedientka czy pracownik biurowy. Socjolodzy twierdzą, że każdy z nas przynajmniej raz w życiu spotkał „psychopatę”.

czy masz skłonności psychopatyczne
Pixabay

Osobowość psychopatyczna, nazywana również dyssocjalną lub antyspołecznym zaburzeniem osobowości, charakteryzuje się łamaniem praw innych ludzi i lekceważeniem norm społecznych. Niepokojące cechy to: impulsywność, skłonność do kłamstwa, brak odpowiedzialności za swoje czyny (winny zawsze jest ktoś inny) i nieumiejętność nawiązania trwałych relacji.

Według szacunków, psychopaci stanowią 2-3 proc. społeczeństwa. Jest to zaburzenie, które występuje aż 3 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Czy masz skłonności psychopatyczne?

Łatwo przychodzi nam ocenianie innych. Ale zdecydowanie trudniej spojrzeć z dystansem na siebie. Obecnie na TikToku prawdziwą furorę robi jeden prosty sposób na to, by rozpoznać, czy posiadamy skłonności psychopatyczne.

W sieci krąży test, który składa się z jednego pytania. Opublikowała je TikTokerka Sophia.

Chcę, abyś zamknął oczy i wyobraził sobie, że idziesz przez ciemny i złowieszczy las. Serce ci wali i słyszysz wokół siebie różne odgłosy. Nagle słyszysz i czujesz za sobą oddech i przerażony odwracasz się. Co widzisz?

a) dzikie zwierzę

b) bladą postać przeciwnej płci

c) jakiś cień

d) psa

e) nic

f) wielkiego robaka

Jaka jest Twoja odpowiedź?

czy masz skłonności pychopatyczne
Pixabay

Chociaż może się to wydawać zaskakujące, odpowiedź, która ma sugerować posiadanie skłonności psychopatycznych, to… pies.

Psychologowie nie wiedzą, dlaczego tak wielu psychopatów odpowiada, że widzi psa, ale oto jedna z hipotez – może to świadczyć o zachowaniach maskujących. Psy są puchate i nie stanowią zagrożenia, więc być może w ten sposób psychopata próbuje podsunąć pytającemu manipulacyjną odpowiedź – postrzega go jako pasywny obiekt, którym może manipulować

– twierdzi TikTokerka w uzasadnieniu.

Co oznaczają inne odpowiedzi?

Według Sophie, wskazanie „bladej postaci przeciwnej płci” jest całkowicie normalne, ponieważ „ludzie są przerażający”. Wybranie „cienia” również uchodzi za powszechny wybór, ponieważ ma związek z przedstawieniem paranormalnych zjawisk w popkulturze.

Jeśli zobaczylibyście dzikie zwierzę albo zupełnie nic, świadczy to o logicznym procesie myślenia. Wskazuje również, że dana osoba nie utożsamia strachu z bezpośrednim zagrożeniem. Z kolei te osoby, które wybrały odpowiedź z robakiem, ma świadczyć o lęku przed pszczołami i insektami.

Warto podkreślić, iż sama tiktokerka podkreśla, żeby traktować ten test jak zabawę. Kobieta nie ma kompetencji, by stawiać profesjonalną diagnozę. Zresztą – żaden internetowy test z pewnością jej nie zastąpi.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij