×

Czy Kurski wróci do TVP? Onet analizuje taką możliwość

Czy Kurski wróci do TVP? Na razie wciąż pozostaje wiceprezesem delegowanym do kierowania państwową telewizją. Jednak za kilkanaście dni może się to zmienić.

Prezes Zarządu Telewizji Polskiej

Jacek Kurski był prezesem TVP od momentu przejęcia rządów przez PiS w 2016 roku. Za jego rządów doszło do radykalnych zmian w telewizji państwowej. Kurski zaczął wykorzystywać programy informacyjne i publicystyczne do promocji PiS i zwalczania opozycji. W ten sposób TVP stało się telewizją partyjną.

Na początku marca br. prezydent Andrzej Duda wymusił na prezesie PiS Jarosławie Kaczyńskim dymisję Kurskiego. Miał być to warunek podpisania przed niego ustawy gwarantującej mediom państwowym 2 mld zł dofinansowania z budżetu. Według prezydenta, Kurski dyskryminuje go w TVP i nie broni pierwszej damy przed atakami opozycji.

Kurski zrezygnował ze stanowiska. Jednak kilka dni po podpisaniu ustawy wrócił do struktur TVP. Najpierw został doradcą zarządu, a potem wicepremierem. Decyzją Kaczyńskiego miał też pomóc w reelekcji prezydenta. W ten sposób w czasie kampanii wyborczej, Duda przez cały czas pokazywany był w korzystnym świetle, a Rafał Trzaskowski (kandydat KO) nieustannie krytykowany.

Czy Kurski wróci do TVP
Twitter

Czy Kurski wróci do TVP?

Okazało się, że powrót Jacka Kurskiego do telewizji państwowej przyniósł pożądany efekt. Andrzej Duda pokonał w II turze wyborów prezydenckich Rafała Trzaskowskiego. Jak podaje Onet, Kurski mocno awansował po tym zwycięstwie, a jego pozycja w PiS tylko się umocniła. Liczył on nawet na awans w ramach nowych porządków w rządzie.

Powrót Kurskiego na fotel prezesa TVP to minimalna nagroda za jego zaangażowanie w kampanię prezydencką.

– powiedział wpływowy polityk PiS w rozmowie z Onetem.

Na swym piątkowym posiedzeniu, Rada Mediów Narodowych miała powołać Jacka Kurskiego na szefa TVP. Tak się jednak nie stało. Jak ustalił Onet, Kurski będzie musiał jeszcze chwilę poczekać. Obecnie za sterami państwowej telewizji jest Maciej Łopiński. Jest to nauczyciel Kurskiego, dawniej pełnił rolę rzecznika prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pochodzi on z Gdańska i niedługo ma się udać na urlop.

Wówczas „tymczasowo” kierownictwo nad TVP ma przejąć jego uczeń. Według Onetu, Łopiński ma niedługo złożyć rezygnację. Wówczas 7 sierpnia szefem telewizji ponownie zostanie Kurski. Ma to nastąpić dokładnie dzień po tym, jak Andrzej Duda zostanie zaprzysiężony na drugą kadencję prezydencką.

Czy Kurski wróci do TVP
Twitter
Źródła: wiadomosci.onet.pl, www.fakt.pl, wiadomosci.radiozet.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij