×

Czy COVID-19 jest groźniejszy od grypy? Zaskakujące dane WHO

Ciągłe porównania wydają się bezzasadne – najważniejsza informacja jest taka, że zarówno COVID-19, jak i grypa, stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów. Ale te wyliczenia na podstawie danych z WHO, dla wielu mogą okazać się zaskakujące. Czy COVID-19 jest groźniejszy od grypy?

WHO ostrzega przed lockdownem

Chociaż minęło wiele miesięcy, do tej pory nie udało się wprowadzić żadnych skutecznych metod, które ostatecznie pomogłyby się rozprawić z pandemią. Nie jest tajemnicą, że również Światowa Organizacja Zdrowia, co do metod walki z pandemią, nie była dotąd jednomyślna.

Specjaliści przyznali, że pomimo rosnącej liczby zakażeń, nie zalecą takich samych działań w walce z pandemią, jak w pierwszej połowie roku.

W Światowej Organizacji Zdrowia nie opowiadamy się za blokadą jako podstawowym środkiem kontroli tego wirusa

– powiedział dr David Nabarro w wywiadzie dla The Spectator.

Według Nabarro, jedyny wymierny efekt, jaki osiągnięto dzięki światowemu lockdownowi, to pogłębienie się biedy.

Czy COVID-19 jest groźniejszy od grypy?

Koronawirus został zdiagnozowany już łącznie u blisko 38 milionów ludzi na świecie. Z powodu COVID-19 zmarło ponad milion osób. Te dane przerażają, szczególnie, że na tym nie koniec. Jednak COVID-19 nie sprawił, że zagrożenie związane z bagatelizowaną przez wielu grypą, przestało istnieć.

W poniedziałek dyrektor WHO ds. sytuacji kryzysowych dr Michael Ryan przekazał, że koronawirusem zakaziło się już ok. 10 procent światowej populacji.

Na świecie żyje ponad 7,6 miliarda ludzi, oznacza to, że zakażeniu uległo 760 milionów ludzi. Z powodu COVID-19 zmarło dotąd ok. 1,1 miliona osób. Jak wylicza portal nczas.com, wskaźnik śmiertelności infekcji (IFR) przy tym założeniu wynosi zaledwie 0,13 procent.

Natomiast zgodnie z informacjami na stronie konkret.tvn24.pl, „według danych WHO współczynnik śmiertelności IFR z powodu infekcji wirusa grypy wynosi ok. 0,1 procent”.

Czy te wyliczenia są jednak bliskie prawdy? Eksperci podkreślają, że koronawirus jest bardziej zaraźliwy od grypy i rozprzestrzenia się zdecydowanie szybciej. Wielu specjalistów ma również inne zdanie co do śmiertelności obu chorób.

W Polsce w pierwszym tygodniu października 2020 r. zarejestrowano ogółem 53 062 zachorowania i podejrzenia zachorowania na grypę.

Fotografie: twtter.com (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować