×

Ilu Polaków zachorowało na grypę w październiku? Dane są zatrważające

Ostatnie dni przyniosły kolejne rekordy pod względem zakażeń i zgonów związanych z koronawirusem. Sytuacja epidemiologiczna w kraju sprawiła, że inne sprawy zeszły na dalszy plan. Niektórzy zapomnieli, że nie tylko koronawirus stanowi zagrożenie. Ilu Polaków zachorowało na grypę w pierwszym tygodniu października?

4 miliony Polaków choruje, 4 proc. się szczepi

Od tygodni eksperci apelują, by szczepić się przeciwko grypie. Lekarze zaznaczają, że o ile grypa i koronawirus są niebezpieczne, o tyle twindemia, czyli połączenie tych dwóch chorób, stanowi szczególne wyzwanie, z którym przyjdzie się nam zmierzyć jesienią.

Tymczasem statystyki pokazują, że szczepionki przeciw grypie nadal mają zdecydowanie więcej przeciwników, niż zwolenników. Organizator kampanii „Zaszczep się wiedzą” informuje, że 4 miliony Polaków co roku cierpi z powodu grypy i chorób grypopodobnych. Ale co ciekawe, jedynie niespełna 4 proc. Polaków się szczepi. Powodem jest przede wszystkim lęk przed powikłaniami oraz negatywnym oddziaływaniem szczepionki na organizm.

Eksperci utrzymują, że szczepienie przeciw grypie jest bezpieczne i przypominają, że powikłania po grypie stanowią poważne zagrożenie dla życia lub zdrowia.

Ilu Polaków zachorowało na grypę?

Ostatnie rekordowe przyrosty zakażeń koronawirusem sprawiły, że o zagrożeniu związanym z zachorowaniem na grypę praktycznie się nie mówi. Ale to nie oznacza, że problem nie istnieje.

Jak informuje Radio ZET, w okresie od 1 do 7 października 2020 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 53 062 zachorowania i podejrzenia zachorowania na grypę!

Seniorzy po 65. roku życia chorują rzadziej (4 089 przypadków), natomiast często na grypę i infekcje grypopodobne chorują osoby w wieku 15-64 lata (28 988), a także dzieci do 4. roku życia (11 835). Warto podkreślić, że to liczby, które dotyczą wyłącznie jednego tygodnia października. Pokazują one jednak skalę zjawiska.

W pierwszym tygodniu miesiąca nie odnotowano natomiast zgonów z powodu grypy lub infekcji grypopodobnych. Do szpitala trafiło 101 pacjentów, zdecydowana większość z nich wymagała hospitalizacji ze względu na dolegliwości ze strony układu oddechowego.

Według danych WHO, co roku na grypę choruje około 30 proc. dzieci i 10 proc. dorosłych. Na 100 mln zachorowań na świecie, umiera od 500 tys. do 1 mln osób.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij