×

Człowiek-drzewo nie żyje! 42-letni mężczyzna zmarł samotnie w szpitalu

Człowiek-drzewo nie żyje! Indonezyjczyk miał taki pseudonim z powodu łuszczących się brodawek pokrywających jego ciało. Zmarł po długiej walce z rzadką i nieuleczalną chorobą w wieku 42 lat.

Dysplazja Lewandowsky’ego-Lutza

Dede Koswara zmarł w wieku 42 lat w szpitalu w Badung w Indonezji nie doczekawszy spełnienia marzeń o zwyczajnym życiu. Większość jego życia wypełniał ból i zmagania z wyniszczającą chorobą. Indonezyjczyk cierpiał na rzadką chorobę skóry: dysplazję Lewandowsky’ego-Lutza, wywołaną wirusem brodawczaka ludzkiego HPV.

Jego ciało pokrywały łuszczące się narośle, niektóre ważące po kilka kilogramów. Ze względu ich na podobieństwo do kory, zaczęto nazywać Dede „człowiekiem-drzewo”.

Jego przypadek fascynował zarówno lekarzy, jak i dokumentalistów. Po emisji nakręconego przez Discovery dokumentu o życiu Indonezyjczyka, zespół lekarzy postanowił zoperować narośle, uniemożliwiające mu normalne funkcjonowanie. Po przeprowadzonej w 2008 roku operacji Dede mógł przez jakiś czas prowadzić życie takie, jak inni. Ożenił się, został ojcem, pracował jako stolarz.

Człowiek-drzewo nie żyje!

Niestety, narośle zaczęły odrastać. Żeby pozbywać się ich na bieżąco, Koswara musiałby poddawać się operacjom dwa razy do roku, a na to nie miał pieniędzy.

Nasilająca się choroba z czasem uniemożliwiła mu kontynuowanie pracy. Żona z dziećmi opuściła go, a krewni i sąsiedzi odsunęli się, w przekonaniu, że jest przeklęty. Nie byli w stanie zrozumieć, że jego wygląd jest wynikiem choroby, a nie klątwy.

Ostatnie miesiące swojego smutnego życia Koswara spędził w szpitalu. Był zbyt słaby, by samodzielnie jeść, ani nawet mówić. Jak wspomina pielęgniarka oddziałowa, był apatyczny, a czas spędzał głównie na paleniu papierosów i snuciu marzeń o normalnym życiu i powrocie do zawodu stolarza.

Jak wspomina pielęgniarka:

Chciał otworzyć własny warsztat. Liczył na to, że wyzdrowieje, chociaż wiedział, że ludzie nim gardzą i uważają za przeklętego.

Dede Koswara zmarł w wyniku niewydolności wielonarządowej. Cierpiał na zapalenie wątroby i żołądka, które ostatecznie doprowadziły do jego śmierci w ciągu trzech miesiecy od przyjęcia do szpitala.

Źródła: www.dailymail.co.uk, www.fakt.pl, pl.wikipedia.org
Fotografie: YouTube

Może Cię zainteresować

zamknij