×

Czeka nas istny Armagedon pogodowy! Śnieżyca przejdzie przez Polskę i uderzy ogromny mróz

Wszystko wskazuje na to, że załamanie pogody w grudniu stanie się faktem i prawdziwa zima zawita do Polski. Przez kraj może przejść potężna śnieżyca, a termometry mogą wskazać nawet poniżej -20 stopni Celsjusza. Gdzie będzie najzimniej? O szczegółową prognozę pokusił się portal WP Wiadomości.

Załamanie pogody w grudniu

Do tej pory panująca na zewnątrz aura była dla nas raczej łaskawa. Nieliczne opady deszczu i śniegu czy temperatura oscylująca w granicach 0 stopni Celsjusza w ostatnich dniach to jak na tę porę roku całkiem przyjemne warunki pogodowe. Jak śpiewa jednak Budka Suflera i Natalia Kukulska, „nic nie może przecież wiecznie trwać…”. Te słowa idealnie wpisują się w to, co czeka nas już niebawem.

W poniedziałek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przekazał, że początek tygodnia przyniesie pochmurne dni, a także opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Większych opadów śniegu możemy spodziewać się pod koniec tygodnia. Wtedy również zrobi się znacznie chłodniej – temp. w nocy wskażą nawet -7 stopni Celsjusza. Później będzie tylko… zimniej.

W okolicach 15 grudnia będą jeszcze większe mrozy. W niektórych regionach kraju temperatura spadnie do -16 st. C., a w nocy miejscami nawet poniżej -20 st. C. Przed dużymi mrozami przestrzegają eksperci z portalu dobrapogoda.24.pl.

Pogoda na świąteczny tydzień

Święta tuż, tuż, a co na to pogoda?

Świąteczny tydzień zapowiada się z dodatnimi temperaturami i raczej bez śniegu, a za to z deszczem

– prognozuje rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski.

Nie zapominajmy jednak, że to wciąż jedynie bardzo wstępna analiza modeli meteorologicznych i jeszcze wiele może się zmienić.

Niestety nie wiadomo jeszcze, kiedy ma padać, czy na początku tygodnia, czy później. Nie wiadomo również, czy będzie to w nocy, czy w dzień, bo jeżeli w nocy, to może być to śnieg, a jeżeli w dzień to deszcz

– tłumaczy Walijewski.

Jeśli jednak wierzyć modelom meteorologicznym Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF), w tygodniu, w którym będą miały miejsce Święta Bożego Narodzenia, temp. maksymalna wyniesie w dzień od -1 st. C. na Suwalszczyźnie i w woj. warmińsko-mazurskim, do 2-3 stopni na plusie na zachodzie kraju.

Źródła: dobrapogoda24.pl, www.imgw.pl, wiadomosci.wp.pl

Może Cię zainteresować