×

15 rzeczy, na które rodzic powinien zwracać więcej uwagi, jeśli chce, aby dziecko czuło się kochane

Pamiętasz, co sprawiło, że czułeś się kochany przez rodziców, gdy byłeś dzieckiem?

Na pewno pamiętasz wspólnie spędzony czas, odrabianie lekcji, wakacje czy po prostu rozmowy z rodzicami. Teraz będąc rodzicem, spraw, by twoje dziecko poczuło całą miłość. To właśnie małe rzeczy liczą się najbardziej.

1. Wyłącz telefon

Po powrocie do domu wyłącz telefon. Poświęć im chwilę uwagi i nie daj się rozpraszać wiadomościami i telefonami. Wysłuchaj jak minął im dzień. Dzieci to uwielbiają i na pewno to docenią.

2. Wyłącz telewizor i inne urządzenia podczas wspólnego posiłku

O uwagę dzieci trudno jest konkurować z serialem. To samo tyczy się ciebie. Nie pozwól, by dziecko musiało walczyć o twoją uwagę z telefonem! Wspólne posiłki są rzadkością, więc nacieszcie się swoim towarzystwem. Jedzcie posiłek bez pośpiechu, gdyż to również znacznie wpływa na zdrowie.

3. Spraw, by pora snu stała się magiczna

975river

Młodsze dzieci uwielbiają, gdy czyta im się do snu. Twoja obecność przed zaśnięciem je uspokoi i sprawi, że wszystkie potwory znikną. Czytanie pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. No i jak miło jest spędzić razem chwile przy dobrej bajce!

4. Okazuj miłość również fizycznie

Dzieci, które czują się kochane będą miały większe poczucie własnej wartości. Przytul lub pocałuj swoją pociechę. To zmniejszy szansę, że dziecko w przyszłości nie będzie miało problemów z agresją i wyeliminuje szansę innych problemów behawioralnych. Choć młodzież może poczuć się zakłopotana, uścisk i słowa wsparcia zawsze są wskazane. Nie bójmy się okazywać uczuć!

5. Ucz przez zabawę

childrensdayton

Czas ze swoimi dziećmi staraj się spędzać wartościowo. Być może spacer okaże się lepszym wyjściem, niż oglądanie telewizji. Jeśli w ciągu dnia jesteście zajęci, na pewno jest coś, w czym dziecko może ci pomóc. W ten sposób dzielicie wspólne chwile, a dziecko się czegoś uczy. Nie ma znaczenia czy to sprzątanie, gotowanie czy rozwieszanie prania.

6. Dyscyplinuj je z miłością

Nadal istnieją rodzice, którzy wierzą, że bicie to skuteczny sposób na dyscyplinę, który nie wymaga nakładów czasu. To błąd. Przemoc nie jest rozwiązaniem nieporozumień i konfliktów. Kluczem do udanego rodzicielstwa jest cierpliwość. Wytłumacz dziecku, że źle postępuje i staraj się je karać adekwatnie do czynu, tak by zrozumiały swoją winę.

7. Zostaw im wiadomość

Karteczka z kilkoma miłymi słowami pod poduszką czy na lodówce na pewno wywoła uśmiech na ich twarzy. Tak mały gest upewni je, że nadal o nich myślisz, pomimo wszystkich obowiązków.

8. Spójrz im w oczy

web2look

Kontakt wzrokowy jest ważny. Nie pozwól, by ich wzrok był skierowany tylko w stronę komputera lub telefonu. Patrząc im w oczy podczas rozmowy, również przekazujesz im bardzo ważne kompetencje społeczne.

9. Uśmiechaj się częściej

Uśmiechaj się do nich! To najlepszy sposób na okazanie im, że cieszysz się z ich obecności.

10. Bądź wzorem do naśladowania

Rodzice często zapominają, że to przede wszystkim na nich wzorują się dzieci. Przekazuj im dobre wartości i postępuj tak, jakbyś chciał, aby postępowało twoje dziecko. Bądź uprzejmy i pomagaj innym, a twoje dziecko będzie cię naśladować.

11. Zaangażuj je w podejmowanie decyzji

Strój do szkoły czy wyjazd na weekend może być decyzją podjętą razem z dziećmi. To sprawi, że poczują się równie ważne jak dorośli członkowie rodziny i zaangażuje je w ważne sprawy. W przyszłości taka postawa również pomoże w nich wykształcić samodzielność.

12. Po prostu bądźcie razem

florencecrittenton

Oprócz wszystkich obowiązków i nauki, pozwól dzieciom na zabawę i przyłącz się do nich. Każdy potrzebuje odrobiny rozrywki, twoje dzieci też.

13. Działaj, gdy dziecko ma problemy

learnhebrewpod

Nie pozostawiaj dziecka samego z problemami. Zaangażuj się w jego życie i pomóż uporać się z trudnymi sytuacjami. Gdy widzisz, że dziecko zachowuje się inaczej, nie bądź bierny i dowiedz się co je trapi. W ten sposób nauczy się, że rozwiązanie problemów jest lepszym wyjściem. Naucz je również, by reagować, gdy innym dzieje się krzywda.

14. Zachowaj prezenty

Stwórz specjalną szufladę lub pudełko na upominki, które dostajesz od swoich dzieci. To pokaże im, że doceniasz ich wysiłek i na pewno poczują się miło. Poza tym, dla ciebie to wspaniałe pamiątki. Dzieci tak szybko dorastają.

15. Nie przerywaj, gdy mówi

Nie przerywaj swojemu dziecku. To co ma do powiedzenia, jest tak samo ważne, jak to, co ty chcesz mu przekazać. Bez względu, czy opowiada o swoim dniu w szkole czy po prostu chce się czymś podzielić.

Może Cię zainteresować

zamknij