×

Co jeść, żeby długo żyć? Ten 111-latek zdradził swój sposób na długowieczność

Odpowiednia dieta sposobem na długowieczność? O tym specjaliści mówią nie od dziś. Potwierdza to Dexter Kruger – najstarszy mieszkaniec Australii, który ma ponad 111 lat. Ale sekret jego długowieczności nie wszystkim się spodoba. Co jeść, żeby długo żyć?

Najstarszy mężczyzna w historii Australii

Dexter Kruger to emerytowany hodowca bydła, a obecnie także najstarsza żyjąca osoba w Australii. Na ten zaszczytny tytuł Kruger w pełni zasługuje. Mężczyzna urodził się w 1910 roku. W poniedziałek 17 maja minęły łącznie 124 dni od jego 111. urodzin.

Dzięki temu imponującemu wynikowi, Kruger zbliża się do pobicia rekordu najdłużej żyjącej osoby w historii Australii. Była to Christina Cook, która zmarła w 2020 roku. Kobieta miała 114 lat i 148 dni.

Dexter Kruger przebywa obecnie w domu opieki, ale nadal jest w świetnej formie, co potwierdzają pracownicy ośrodka. Jak informuje Polsat News, Melanie Calvert, która zarządza domem opieki, wyznała, iż 111-latek jest obecnie najbystrzejszym podopiecznym ośrodka.

Jego pamięć jest zadziwiająca jak na 111-latka

– twierdzi Calvert.

Kruger do niedawna codziennie ćwiczył, nie tylko ciało, ale i umysł. Na emeryturę przeszedł dopiero w wieku 95 lat.

Mężczyzna napisał już 12 książek. Pierwsza powstała, gdy zmarła ukochana żona Krugera. Para przeżyła razem pół wieku.

Co jeść, żeby długo żyć?

111-latek twierdzi, że długowieczność zawdzięcza zdrowemu podejściu do życia. „Zdrowemu”, czyli takiemu, w którym przewodzi jedna myśl – rób to, co lubisz. A że Kruger urodził się na farmie i od dziecka uwielbiał mięso, nie było mogło być mowy o zostaniu wegetarianinem. Wprost przeciwnie – Kruger do dziś raczy się ulubionymi mięsnymi „smakołykami”. Jeden z nich, jego zdaniem, w szczególny sposób przyczynił się do jego długowieczności.

Kurze móżdżki. Kurczaki mają głowy, a w nich są móżdżki. Są przepyszne i wystarczy tylko jeden kęs

– mówił Kruger w jednym z wywiadów.

74-letni syn seniora również uważa, że właśnie kurze móżdżki przyczyniły się do jego własnego dobrego zdrowia oraz długiego życia. Mężczyzna twierdzi też, że jego ojciec przeżył ponad 111 lat, ponieważ wiódł proste życie.

Cóż… zdania „długowiecznych” są podzielone. Dorothy Flowers, która przeżyła 108 lat, twierdziła, że to litry wypitego szampana działają na nią niczym ambrozja. Z kolei 109-letnia Ruth Benjamin wyznała, że od dawna podstawą jej diety jest… bekon. Strach pomyśleć, ile można by pożyć, gdyby ułożyć menu złożone z bekonu, szampana i kurzych móżdżków.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować